| Estera123 a întrebat:

Peste cateva saptamani ma voi duce la nunta (deja v-am zapacit), ier eu voi fi domnisoara de onoare. Am rochia de zi verde cu negru, scurta iar rochia de seara neagra si lunga cu sandale de culoarea untului (bej). Avand in vedere ca o sa fiu foarte ocupata toata ziua (mireasa fiind verisoara mea) nu am cum sa ma coafez de doua ori, sau sa ma duc intre evenimente sa ma coafez, asa ca o voi face dimineata inainte de cununia civila. Ma gandeam sa imi fac niste bucle si sa imi prind o floare alba, dar nu stiu daca se potriveste cu tinuta de zi, pentru ca eu vroiam aceasta coafura pentru seara. In plus, m-am tot uitat pe net si nu mi-a placut nicio coafura unde erau flori in par, de fapt nu imi placeau florile (ba erau prea mari, ba prea ciudate).
Imi da cineva un sfat in legatura cu coafura? Cand ar fi potriviti sa o fac, dimineata inainte de cununia civila sau intre cununia religioasa si petrecerea de la restaurant?
Cum ar trebui sa fie cofura? Acum ceva timp m-am dus sa imi fac un coc undeva (aveam si poza) si a iesit total altceva, tocmai de aceea as dori ceva usor. Prefer o coafura fara impletituri pentru ca si rochia de seara are impletituri si nu as dori sa ma 'impopotonez' prea mult.
Si ultima intrebare, daca tot o sa vreau sa imi pun o floare in par, care ar fi cea potrivita si daca ar fi potrivit ca la o nunta sa am o coafura cu flori in par tinand cont ca si mireasa va avea trandafiri in par?
Am parul foarte lung, pana la mijloc (pana la talie, adica), castaniu si foarte des. Mireasa vrea sa isi faca si ea un coc unde sa isi prinda tradafiri albi si rosii.

Răspuns Câştigător
| sweetrose24 a răspuns:

Poti sa-i ceri stilistului sa iti intareasca buclele,prin fixativ sau spuma asta daca ai firul de par moale.Cel mai bine este sa iti faci buclele cu ajutorul bigudiurilor ca tine mai mult decat daca til face cu placa. Ziua poti sa porti parul desfacut, iar pentru tinuta de noapte ridicati usor niste bucle intr-o parte si prindele cu o fundita de culoarea bej(ca si sandalele).O sa arati minunat, eu am incercat in ambele metode si cea cu bigudiuri tine mai mult.(pentru siguranta eu am cerut sa imi puna si un pic de permanent, acum asta depinde de tine). Sper ca te ajuta. Daca nu poti, alege pentru tinuta de zi sa ai parul intins cu placa, iar apoi sa iti faci o impletitura de genul http://www.google.ro/......tp?/imgres seara iti desfaci impletitura si ramai doar cu parul intins( roaga pe cineva sa te intinda dupa ce iti desfaci impletitura) si gata.Bafta

6 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Rochita ta de seara va arata superb cu coc, nu cu bucle. Eu sunt adepta cocurilor la evenimente si iti recomand cu placere un coc, la care poti adauga o floare, ceva de genul:
http://www.google.ro/......tp?/imgres insa cu un crin alb, care merge cu ambele tinute. Iar cocul sa fie simplu, sau oricum ii iese coafezei, caci cocul va fi mereu frumos si elegant.

Casa de piatra mirilor si distractie placuta!

| sweetrose24 a răspuns:

Sincer ideea cu buclele nu este rea,dar floarea alba nu se potrivese deoarece in prima tinuta nu ai nimic alb si nu o sa dea bine. Dar sfatul meu este sa alegi niste flori mici, dar acestea sa fie negre cu unele accente de culoare mai deschisa(poate in centrul acesta sa se regaseasca un punctulet mai deschis) care se regaseste la ambele tinute.Dar daca nu reuseti cu flori sunt dragute si funditele. Sau poti alege ca la prima tinuta sa iti intinzi parul cu placa, iti da si un aer mai clasic, dar o sa fi si foarte atragatoare, iar la a doua tinuta sa iti faci buclele si restul.Nu cred ca este bine sa iti faci coafura de dimineata pentru ca s-ar putea ca aceasta sa nu reziste pana seara.Nu este neaparat sa ai flori in par, dar daca optezi pentru acestea sa ai grija ce flori alegi deoarece mireasa este in centru atentiei.Succes happy

| Estera123 explică (pentru sweetrose24):

Bun! Acum am o mica problema. Am vorbit cu mireasa si a zis ca vrea sa lege toate cele trei evenimente(c. civila, c. religioasa, petrecerea), sa fie una dupa alta fara pauze sau doar cu o pauza de o ora intre c. civila si cea reigioasa. Deci, nu am timp de coafat intre evenimente si va trebui sa ma coafez inainte de c. civila. Ideea este cum sa ma coafez in asa fel incat sa imi reziste pana seara, sa se potriveasca la ambele tinute si sa imi pot pune sau face ceva la par incat seara sa para alta coafura..sau macar putin schimbata?

| sweetrose24 a răspuns (pentru Estera123):

Poti sa-i ceri stilistului sa iti intareasca buclele,prin fixativ sau spuma asta daca ai firul de par moale.Cel mai bine este sa iti faci buclele cu ajutorul bigudiurilor ca tine mai mult decat daca til face cu placa. Ziua poti sa porti parul desfacut, iar pentru tinuta de noapte ridicati usor niste bucle intr-o parte si prindele cu o fundita de culoarea bej(ca si sandalele).O sa arati minunat, eu am incercat in ambele metode si cea cu bigudiuri tine mai mult.(pentru siguranta eu am cerut sa imi puna si un pic de permanent, acum asta depinde de tine). Sper ca te ajuta. Daca nu poti, alege pentru tinuta de zi sa ai parul intins cu placa, iar apoi sa iti faci o impletitura de genul http://www.google.ro/......tp?/imgres seara iti desfaci impletitura si ramai doar cu parul intins( roaga pe cineva sa te intinda dupa ce iti desfaci impletitura) si gata.Bafta

| Anka07 a răspuns:

Poti sa iti faci niste bucl simple..sa nu fie prea spiralate asa.sa fie totul simplu.
Nu trebuie neaparat sa iti pui o floare in par poti sa il prinzi intr-o parte sau poti sa il lasi asa...
Dar sa nu iti facu buclele cu cararea dreapta.fa-ti o carare intr-o parte si va fi foarte frumos.
Sper ca te-am ajutat:*

| AlExA58 a răspuns:

Eu zic sa iti faci doua coafuri si prima (cea de zi) sa fie un coc si o floare (un Crin alb, ca sa nu fie la fel ca mireasa...)si seara niste bucle pentru. ca ai parul lung... big grin

| Onica_Veronica_1997 a răspuns:

Poti sa iti faci parul asa...
la cununia civila sa til indrepti cu placa si cred ca iti va sta bine iar apoi poti sa til prinzi cu o floare intr.o parte si sa iti faci bucle parerea mea acum nah depinde de tine cum o sa vrei