| Kosminutza12 a întrebat:

Sper ca (,) categoria este buna!
Am o problema : de ceva timp, aprox. 1 an, parul mi se ingrasa foarte repede! La 2-3 zile dupa ce ma spal pe cap arata ca si cum am stat cu capul prin nisip, serios!
Ce sampon si balsam pentru parul gras ar trebui sa folosesc si la ce interval de timp ar trebui sa ma spal pe cap?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

In primul rand virgula nu se pune unde iti vine tie chef si de asemenea nu eviti cacofonia punand virgula, tot cacofonie e, ca sa o eviti trebuie sa reformulezi fraza.
Eu am de asemenea parul gras, nu poti sa il schimbi daca aceasta e tipul parului tau, poti sa iti schimbi samponul cumparandu-ti un sampon fara chimicale, de la plafar, eu am unul si sunt foarte incantata de el, parul mi se ingrasa la 4-5 zile.
Nu te mai spala cu balsam, daca o faci, pentru ca poate accelera ingrasarea parului.
Te poti spala pe cap cand vrei tu, dar iti recomand sa nu te speli zilnic pentru ca uleiurile esentiale care sunt baza radacinii nu mai ajung la varfuri -> varfuri despicate, deci de 2-3 ori pe saptamana e ok.
Daca ai o alimentatie sanatoasa si consumi de la 2 l de apa pe zi, efectele se vor reflecta in calitatea pielii, a unghiilor si a parului.
Ca sa scapi de parul gras, daca samponul nu te ajuta, clateste-l cu apa cu otet( sunt de ajuns 2-3 linguri indoite cu 1l de apa, de ex, nu este nevoie de o cantitate mare).
Daca ai parul gras intr-o zi si vrei neaparat sa arati bine, poti aplica putina pudra de talc la radacina, care absoarbe sebummul, dar nu iti recomand sa folosesti aceasta metoda frecvent!
Nu poti scapa niciodata de tipul parului tau, dar daca te speli dupa 3-4 zile sau dupa cat stii tu ca ti se ingrasa parul, atunci parul tau o sa arate in fiecare zi bine.
Iti doresc o seara placuta, nu am vrut sa te jignesc cu privire la virgula, dar este o greseala pe care multi o fac si sper ca macar tu sa intelegi ca din punct de vedere gramatical nu este corect.
Pa, pa happy

5 răspunsuri:
| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Si eu sunt in aceeasi problema.
Am un par dupa 2 zile de la spalare, de parca as fi turnat un litru de ulei peste el.
Am incercat sampoane cica pentru par gras, da de unde, nu se vede prea mare diferenta. Acum folosesc un sampon de la Garnier Frunctis blabla par gras. Nu vad cice stie ce imbunatatire.
Dupa parerea mea chestia asta cu "pentru par gras, normal, bla bla, vopsit etc." e o tampenie. e acelasi sampon numai ca ii schimba eticheta.
Incearca la farmacie [eu nu am incercat, inca]. Poate farmacistul iti va recomanda ceva din plante.
Eu ma spal de 2 ori pe saptamana.
Noapte buna!

| RandomGirl a răspuns:

Am uitat sa mai precizez, daca te afli la pubertate aceste schimbari sunt normale, alaturi de acnee, hormonii o iau razna si o sa dureze ceva pana cand corpul tau o sa se echilibreze.

| danielacs a răspuns:

Si eu am aceeasi problema! Am incercat toate sampoanele si de la farmacie dar nici un rezultat. Toate sunt minciuniwinking. Am renuntat pentru o luna la balsam (credeam ca balsamul e de vina ) dar tot la fel, nici un rezultat.Nu am gasit pana acum nici un sampon,, minune,,.Ma spal de 4 ori pe saptamana pentru ca alta solutie nu am. Succes tie poate tu o sa gasesti vreo rezolvare la aceasta problema happy

| luri a răspuns:

Si eu am problema asta! sad poate ca, la mine, e chestia ca mai mereu sunt cu mainile prin par (cand invat, cand stau la pc).