| Annasicamy a întrebat:

Buna, știți cumva cum se folosește acidul salicilic,o să îl achiziționez din dm,am auzit că este bun pentru tenul mixt, am putea negre și zone pe ten in care pielea este uleioasa. Vreau să știu cu ce crema se mai folosește și daca zilnic sau la nevoie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! În primul și în primul rând te încurajez să apelezi la un medic dermatolog pentru problema ta, el te va ajuta să-ți construiești o rutină cu produse cât mai curate și corespunzătoare nevoilor pielii tale. Poți apela la un medic dermatolog gratuit printr-o trimitere de la medicul de familie sau contracost direct la cabinetul medicului la care dorești să mergi.
Acidul salicilic este bun într-adevăr împotriva sebumului și punctelor negre dar nu recomand să ți-l achiziționezi din Dm decât dacă aparține de un brand testat dermatologic cum sunt: Revox, The Ordinary, La Roche Posay etc, în caz contrar riști să faci pielii tale mai mult rău decât bine.
Acidul salicilic nu se aplică niciodată în zona pielii ochilor pentru că este o zonă foarte sensibilă. La fel ca orice alt produs, acidul salicilic trebuie folosit cel puțin 3 luni ca să vezi un rezultat concret, iar rezultatul va fi reducerea cantității de sebum dar în nici un caz nu te poate scăpa de el definitiv. Medicul dermatolog îți va da oricum toate detaliile pe care vrei să le știi, trebuie doar să întrebi. Multă baftă!

| Annasicamy explică:

Da,este vorba de cel de la Revox, am văzut că foarte multe persoane au început să îl folosească

| Sunshine123 a răspuns:

E cam slăbuț formulat față de serurile de la The Ordinary, dar dacă nu dispui de mulți bani poți începe să îl folosești pe acela pentru început.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Acidul salicilic arde pielea, deci nu te sfatuiesc sa-l folosesti pentru fata!
Foloseste o masca cu argila pentru fata, sau cu iaurt, miere de albine si 2 aspirine dizolvate, ca ajuta.

Aspirina contine acid salicilic dar in cantitati foarte mici.