| Amaliagirl2015 a întrebat:

Sunt in clasa a VII-a si vreau sa-mi fac ombre. Mama nu ma lasa deoarece zice ca sunt prea mica si sa nu-mi distrug parul. Vreau sa stiu daca are dreptate in legatura cu distrugerea parului. Voi merge la salon, acolo ma voi decolora si vopsi. Precizez ca nu ma voi atinge de radacini ci doar pe varfuri. Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Da, are dreptate mama. Vopseaua chimică distruge părul, indiferent că e de la salon sau cumpărată din magazin. Evident, cea de la salon e mai de calitate, dar chiar și așa, usucă părul și îl sensibilizează, devine mai fragil și se încâlcește mai ușor.
Tu ești micuță acum, așteaptă să mai crești, măcar până pe la 16 ani. Eu nu m-am vopsit niciodată și am un păr foarte sănătos, toată lumea mi-l admiră. Și am avut destule colege care au început să se vopsească devreme și prin clasa a 12-a se plângeau că au probleme cu părul și că ar renunța la vopsit dar le vine foarte greu, că mereu apar diferențe urâte de culoare între rădăcini și părul vopsit și de asta trebuie să se vopsească mereu.
Profită de tinerețe, când părul e frumos de la natură. Când vei începe să ai fire albe, vei fi nevoită să te vopsești... Eu deja încep să am și nici nu vreau să mă gândesc la asta!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu cred ca este recomandat la aceasta varsta si nici regulamentul scolar nu cred ca te va accepta.
Eu zic sa mai astepti, ai doar 13-14 ani, nu crezi ca este cam devreme?
Mai ales ca produsele de infrumutesare, mai ales la par dauneaza.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

As zice sa mai astepti macar pana incepi liceu.
Nu are nici un rost sa incepi sa-ti distrugi parul inca de pe acum.Ai timp!

| Syndre a răspuns:

Vopsirea în sine nu e așa rea pentru păr, își revine rapid, dar cu decolorarea e altă povestea. Arde părul destul de tare și probabil o să trebuiască să-ți tunzi bine din vârfuri, dar oricum părul se va regenera eventual.