| apaplata_7449 a întrebat:

Buna TPU happy
Am 17 ani, sunt fata si inca ma confrunt cu cosurile.Nu le mai suport si nu mai stiu cum sa scap de ele.Mai demult aveam multe cosuri rosii si mari dar am folosit zynerit si intreadevar mi-au mai trecut(asta a fost acum 2 ani).
Apoi am inceput sa folosesc alte produse fiindca deja zyneritul nu isi mai facea efectu, dar tot nu am scapat definitiv de cosuri.
Nici nu pot sa-mi amintesc cand a fost ultima data cand am avut fata intreadevar curata.Acum de un an incoace nu mai am probleme cu cosurile mari (e mult mai bine), dar acum am pe frunte cosuri si sunt mici si multe(nu se observa mai ales daca am fond de ten, dar sunt acol!).

Nu am stiut ce sa mai fac si am citit multe site-uri despre acnee si m-au convins sa incep sa fiu mai grijulie si chiar sa tin o dieta care sa nu contina grasimi si sa las ciocolata deoparte(fac chestia asta deja mai bine de 6 luni) si beau foarte multa apa aproape 3 L de apa pe zi.Sunt foarte suparata pentru ca am depus mult efort sa fac totul ca la carte si nu mi-a fost usor deloc sa ma abtin de la dulciuri insa am facut-o...am zis fac orice doar ca sa am un ten curat!(cred ca am inceput deja sa fiu obsedata in a avea tenul perfect curaaaat, doar pentru ca eu nu il am)
Azi dupa nu stiu cati ani de lupta cu cosurile incep sa-mi pierd speranta ca o sa mai am vreodata tenul curat pentru macar inca O data in viata! sad

Oare ce sa mai incerc? ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| JuliaR a răspuns:

Uite cum sta treaba.
Exista oameni care se confrunta cu problema asta pentru prea mult timp din viata lor iar altii care nici macar nu stiu cum e sa iti apara un cos in frunte fix in ziua balului! Asta pentru ca fiecare dintre noi avem un mod diferit de viata, de alimentatie, de igiena s.a.m.d.; si eu am avut probleme cu cosurile acum cativa ani si multi imi spuneau ca nu sunt prea multi sau ca nu se vad, dar eram exact cum esti tu acum. indiferent de cum arata ei sau de cat de multi sunt, ei sunt acolo si asta e tot ce conteaza. Chiar si acum mai am cate unul, dar il ignor pentru ca "viata nu trebuie irosita in framantari marunte". Chiar si mama mea are, in acea perioada a lunii.
O solutie ar fi sexul, dar n-am sa-ti spun sa-ti incepi viata sexuala (asta in cazul in care nu ti-ai inceput-o) doar pentru a scapa de cosuri! Nu, ar fi o prostie, dar e o solutie. Eu am o relatie cu un baiat si cum iti spuneam, tot mai am cate un cos, doua, trei, 5. La fel si cu punctele negre de pe nas sau barbie.
Eu, personal, nu cred ca exista un tratament care sa reuseasca sa elimine cosurile, sa trateze urmele lasate de ele sau sa le previna aparitia. Sunt N produse care promit lucrurile astea, daca nu chiar toate. Asta e, pur si simplu, un mod prin care organismul uman se manifesta in exterior. Singura solutie e trecerea timpului si inaintarea in varsta. Pentru ca toate isi gasesc un moment potrivit ca sa se intample.
Imi pare rau ca nu iti pot recomanda un anume produs, dar, dupa parerea mea, majoritatea sunt inutile in marea lor actiune. Oricum, trebuie sa ai grija la igiena, la hidratare (atat din interior- lichide, cat si din exterior- creme hidratante), la demachiere (obligatorie in fiecare seara sau chiar atunci cand ajungi acasa si nu mai pleci nicaieri) si incearca sa nu-ti atingi fata cu mainile (mai ales daca esti traspirata) pentru ca imprastiem o multime de microbi care favorizeaza aparitia cosurilor.
Mai multe nu stiu ce as putea sa-ti spun. Sa ai incredere in tine si sa nu crezi ca aspectul fizic e tot ceea ce conteaza. Ba mai mult, daca te arati increzatoare si ca nu-ti pasa de cosuri vei parea o femeie si mai puternica de cat esti, care nu se lasa dusa de cateva imperfectiuni.
Sper ca ti-am fost de folos si-ti doresc numai bine!

5 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Buna! un tratament natural si foarte simplu:ia o felie de lamaie si las-o pe fata.stai cu ea 15-20 de minute si repeta operatiunea o luna-doua.te asigur ca vei avea tenul frumos si curat!
nu inteleg, ce legatura au dulciurile? tratamentul pe care ti l-am recomandat eu nu are legatura cu dulciurile. poti manca.
mic sfat:nu te,, bosumfla"asa de repede.
Bafta!

| LadyGA a răspuns:

Buna! ai mers la dermatolog? daca da, mergi la altul. si acolo povesteste tot ce ai scris mai sus. zi-i k zyneritul nu isi mai face efectul, ca tii o cura speciala si tot ce te deranjeaza. acolo e cel mai indicat sa mergi ca sa iti poata face un test ceva, poate ai niste dereglari. bafta multa si astept sa imi povestesti ce ai rezolvat!

| florinpaula a răspuns:

Buna! foarte bun este sa pui 30 de macese cu jumatate de litru de apa lasi la fiert pana scade si se face ca un ulei este foarte bun si plus ca se cunoaste ca l-ai folosit din prima. succes

| SadRomance a răspuns:

Eu folosesc tincura de zmeur, de 3 ori pe zi si sapun cu pH neutru de la Borax. Tinctura trebuie sa o iei luni ca sa isi faca efectul.Nu are efecte adverse.Mult noroc>big grin

| gioia a răspuns:

La dermatolog ai fost? Iti poate recomanda unele analize a secretiilor din cosuri pentru a vedea la ce antibiotic reactioneaza daca la zinerit nu mai raspunzi.