| Andreea_7424 a întrebat:

Am niste probleme si sper ca ma puteti ajuta. De la un timp au inceput sa-mi apara cosurile si punctele negre pe fata. ce imi puteti recomanda sa scap de ele? Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| tpuu a răspuns:

Pentru cosuri si cred ca si pentru punctele negre foloseste spirthappy
si cumparati o crema de la farmacie, si poti sa te dai thinking

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Eu îţi recomand fie să consulţi un dermatolog, fie să îţi cumperi nişte produse de calitate, cu care să te tratezi. Poate sunt o idee mai scumpe, însă chiar te ajută şi în plus nu îţi extind acneea pe toată faţa sau îţi înrăutăţesc situaţia, ca mai toate cele din reclame. Mai poţi apela şi la remedii naturale (infuzii, de exemplu).

| JustMee1 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un dermatolog. Eu asa am scapat de cosuri... nu aveam multe, dar foloseam tot felul de creme si parca din ce in ce se accentuau. Sau poti sa te duci la cosmetica sa iti scoata punctele negre... e in jur de 50 lei o sedinta (nici nu e nevoie de mai multe). Sper ca ti-am fost de folos! :*

| unCalutz a răspuns:

Buna!
De la varsta de 13-14 ani incep sa apara cosuri, cele mai multe apar pe frunte.
Sunt creme in farmacii si sunt bunehappy

| unCalutz a răspuns:

Sper ca te-am ajutat.

| Yoanna_4969 a răspuns:

Pt cosuri : fa niste ceai de musetel si fa inhalatie o data pe saptamana, si iti poti curata tenul in fiecare seara cu o solutie pe care o poti cumpara din farmacii.
Pt puncte negre iti trebuie o solutie speciala. Nu uita sa te speli cat mai des pe fata.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de la pubertate.
Eu folosesc un gel verde de la Vichy numit Normaderm.E chiar bun. Să nu te aștepți la ceva miraculos, se duc în timp și o să îți tot iasă.
Mama mai folosea pastă de dinți, o aplica direct pe coșuri. Am văzut că funcționează dar am auzit că arde pielea aplicată în felul ăla, deci mai bine nu.
Eu mai folosesc câteodată și exfoliant pentru față. Nu știu să îți spun de care pentru că am rupt eticheta mai demult.

| Beibiiii a răspuns:

1.Daca este acnee usoara(cateva cosuri pe fata, piept sau spate), poate fi tratata cu produse cosmetice.( poti intreba la farmacie).
2. Acnee moderata ( in jur de 20 pana la 60 de cosuri mici si mijlocii pe fata, spate sau piept), poate fi tratata de catre medicul dermatolog(iti va prescrie niste pastilute).
3. Acnee vulgara ( destul de rara)-medicul dermatolog iti va da o reteta ( o lotiune - zineryt + pastilute si un gel pentru curatarea tenului de la Vichy sau Bioderma)

| AnneKitten a răspuns:

Buna.si eu am puncte negre si cosuri dar foarte putine.eu in fiecare dimineata :1) ma spal bine cu apa (si cu sapun daca vrei ) 2)imi dau cu lotiune astrigenta impotriva punctelor negre si lotiune tonica astrigenta pentru cosuri (clear skin -avon) 3) apoi imi dau cu crema de galbenele(se gaseste la plafar) si pentru mine functioneaza.iti recomand sa nu te machezi prea des (fard de pleoaple, pudra, fond de ten etc) deoarece ele folosite in exces cand vei creste vei avea riduri iar cosurile se vor accentua.iar cosurile apar si atunci cand nu mananci sanatos.alimentatia contribuie la toate lucrurile care ni se intampla.cu cat mananci mai nesanatos cu atat ai mai multe cosuri si boli. sper sa reusesti sa scapi de ele dar oricum ele vor disparea fiindca orice adolescent/a a trecut prin asta.succese si pupici

| Andreea_7424 explică:

Am incercat Zineryt si nu prea mi-a fost de folos...ma gandeam sa incerc si Clean&Clear...credeti ca m-ar ajuta mai mult?