| danina a întrebat:

Cum scap de punctele negre? ( in afara de stors ) imi puteti recomanda metode, produse speciale pe care le-ati incercat si au mers sau altceva. Multumesc anticipat. FUNDA big grin

11 răspunsuri:
| lifeisperfekt a răspuns:

Incearca sa te dai cu crema de fata(sau speciala pentru puncte negre)in fiecare zi(de2 ori pe zi-dimineata si seara)si/sau sa te speli cu sapun pe fata.Mie intr-o saptamana mi-au iesit toate punctele. Sper sa reusesti happy. Succes!happy

| valentingb a răspuns:

Faina de porumb, inmuiata cu apa, iti faci o masca.
Si daca suporti mirosul de galbenus poti adauga si galbenus de ou.
Bineinteles fata trebuie sa fie curata si uscata mai intai.
Cel putin de 2 ori pe saptamana

| MiSSyoUNow a răspuns:

De la nivea visaje young se numeste clean deeper si te scapa de toate punctele negre.sau daca vrei ceva mai naturist du-te la plafar si cumpara-ti un exfoliant corporal.

| CEA a răspuns:

Nu stiu daca merge dar incearca asta :

Masca pe baza de mere

Se taie marul in bucati marunte si se fierb in jumatate de cana de lapte dulce pana cand se inmoaie, apoi se dau prin blender pentru a obtine o masca consistenta.Se aplica pe tenul curat si se indeparteaza dupa 30 de minute. Puteti clati atat cu lapte cat si cu infuzie de musetel.

| alexy2000 a răspuns:

Uite aici:http://beautylandthe1st.blogspot.com...vei gasi mult mai multe articole despre frumuste inclusiv raspunsul tau. Sper sa iti fie de folos:)

| love1angel a răspuns:

Cea mai buna solutie este gelul de la clinique pentru curatarea pielei.Te speli dimineata si seara pe fata in loc de sapun. Sper ca te-am ajutat!big grin

| Gabriela100 a răspuns:

Uita-te pe site-ul avon si cel de la oriflame, sunt foarte multe produse de infrumusetare, creme, cosmetice etc, cu siguranta o sa-ti gasesti ceva.

| dydya118 a răspuns (pentru Gabriela100):

Produsele de la Avon nu sunt deloc bune.Eu am tot cumparat, cheltuind deja circa 200-300lei pe creme de la Avon si nu au efect.

| Silvya555 a răspuns:

In primul rand, ca sa scapi de problema trebuie sa ai un stil de viata sanatos si echilibrat, sa consumi cel putin 2 litri de apa pe zi si sa faci miscare de cel putin 3 ori pe saptamana a cate cel putin 30 de minute.
Daca ai pielea grasa cu pori dilatati este esentiala o curatare profunda a tenului cu un bun detergent; evita lotiunile astringente care inchid porii cu impuritati si duc la formarea cosurilor si, prin urmare, la acnee.
Deseori punctele negre ( numite si comedoane) sunt responsabile pentru formarea cosurilor mici care sfarsesc prin deteriorarea tenului. Tocmai de aceea trebuie intervenit cu o ingrijire constanta pe baza de substante naturale cu care sa pregatesti decocturi* ori infuzii pe care sa le aplici pe zonele cele mai afectate ( pe frunte, barbie si partile laterale ale nasului).
Pentru ca tenul sa devina ferm, compact si uniform frectioneaza fata cu o jumatate de rosie insistand pe zonele mai afectate cu pori dilatati; acest tratament trebuie repetat de cel putin 2 ori pe saptamana.
Un alt remediu natural pentru a elimina punctele negre este tamponarea pielii cu un disc demachiant imbibat in decoct de brusture, la fiecare 2-3 zile. Decoctul de brusture se prepara prin fierberea a 5 grame de radacina de brusture in 100 ml de apa pentru 10 minute. Acest decoct este indicat si pentru tratarea acneei insa, in acest caz, aplicarea trebuie facuta zilnic pana la disparitia completa a cosurilor.

| green27 a răspuns:

Iti dau un sfat foarte foarte bun Da`ti cu zat de cafea happy si maseazate usor 5-10 min, apoi spalate. Fata se curata foarte frumos.Eu folosesc...zatul mereu

| green27 a răspuns:

Dati cu zat de cafeaa este foarte bun.Iti spun pe propie experienta.