| Buza_Ludmila_1973 a întrebat:

Bună TPU.
Am o întrebare la vârsta de 10 ani și 8 luni am 38de kilograme. Ce spuneți este normal?

4 răspunsuri:
| Turbo223 a răspuns:

Depinde de inaltimea ta! Eu la 10 ani aveam 39 kg si vreo 1.50 deci daca ai si tu pe acolo e foarte bine! Crede ma!

| NonName a răspuns:

Salut! In primul rand, daca vrei sa aflii mai multe du-te la medicul de familie este cel mai indicat. In al doilea rand, greutatea ta trebuie sa fie in rPort cu inaltimea daca ai un metru 60 atunci ar fi indicat sa ai in 60-70 de kile ca sa nu fii nici prea slab nici prea gras adica trebuie sa fie cam la fel ca si centimetrii pe care ii ai

| Andrraaa a răspuns:

E putin cam mult! Ar trebui sa ai in medie 30-34 kg.
Eu am 11 ani si am 35.

| Turbo223 a răspuns (pentru Andrraaa):

Nu e adevarat.La 11 ani aveam mai mult de 40-41 kg.Depinde de inaltime.Un copil de 6 ani daca ar avea 35 kg si inaltime de 1.20 ar fi gras, daca altul tot de 6 are inaltimea de 1.45 si 35 kg e perfect! Bine la 6 ani nu ai cum sa ai inaltime de 1.45 deoarece e inaltimea unui copil de 9 sau 10 ani am dat un exemplu.