| beautifulkiss a întrebat:

Buna TPU am si eu probleme cu parulstraight face
Fac matreata destul de multa, am varfurile despicate si parul e cam aspru si nu stiu ce sa ma mai fac cu el.Nu folosesc feon, placa, ondulator sau orice alt aparat pentru par, nici spuma sau fixativ sau alte produse pentru par.Decat sampon si balsam.
Mentionez ca am parul lung.
Acum intrebarea este:Cum pot scapa de aceste probleme!?
P. S:Nu vreau sa ma tund deoarece m-am chinuit mult sa-l las sa creasca.
Multumesc anticipat si o seara placutahappy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La Lady*s este un șampon antimătreață foarte bun și un balsam cu coenzimea Q10 care îți vor fi de folos.
Numai foarfeca rezolvă firele despicate, deci tai vârfurile.
Pa, pa.

| KellyGreen a răspuns:

Pai trebuie sa iti tunzi varfurile(asa ar trebui sa facem toti la fiecare luna). Cat despre matreata am avut si eu dar am rezolvat problema printr'o combinatie de samponuri: Clear si herbal essences pe albastru iar balsam garnier natural unt de karite si ulei de avocado. Incearca combinatia asta si vei scapa de problema matretii si firelor despicate.

| anutza a răspuns:

Foloseste in primul rand un sampon antimatreata (Headen, Pantene, Clear...)
Taieti varfurile.
Fa-ti masti naturale ex 2 oua + 1 lingura de muiere inainte de spalare o aplici pe parul umed si stai 15 min apou clatesti.

Mai sunt foarte bune si Uleiul de ricin, uleiul de masline.

De asemenea te ppoti clati cu apa in care ai pus un pic de otet

| SweetSecrets a răspuns:

Buna:*! Eu zic sa te duci la o coafeza sa-ti spuna ea daca parul e tocit.In cazul in care este, ea iti va sugera sa iti tunzi varfurile.stiu ca nu iti doresti dar crede-ma ca daca ai varfurile despicate,in timp tot parul se va usca,se va despica,si cred ca nu-ti doresti asta. Daca coafeza iti zice ca nu ai nevoie de tuns, te va spala pe cap, te va da cu balsam si te va usca.Eu zic sa iti faci o masca naturala preparata in casa cu ulei de masline.pe langa ca isi trateaza varfurile, confera si stralucire.Pt matreata foloseste Nizoral! Sper sa sfaturile iti vor transforma parul intr-unul suberbhappy:*Funda?

| beautifulkiss explică:

Va multumesc pentru raspunsurihappy

| crooxel a răspuns:

Imi poti da un mesaj cand primesti ceva raspunsuri. multumesc

| Elena199 a răspuns:

Nu ti'l tunde :) sunt remedii naturale care iti pot face parul sa creasca si sa nu se mai despice... asta trebuie sa afli interesandu'te... incearca sa-ti tunzi cate un cm sau 2 din par o data la 2 sap pentru ca asa se tund varfurile si incearca sa gadesti un sampon care sa nu'ti mai faca matreata. eu ma spal cu wash and go [ http://www.google.ro/......tp?/search ] si nu fac matreata. shh nu ti'l schimba daca merge:P

| beautifulkiss explică (pentru Elena199):

Cu Wash and go ma spal si eu.

| pusycatdolls a răspuns:

Ti-ai luat sampon antimatreata, daca nu, foloseste-l.

| foxxylici a răspuns:

Depinde de samponul pe care il folosesti. Poate este prea tare pentru parul tau. Am avut si eu problema asta, insa acum folosesc johnson baby si parul meu e fin si stralucitortongue