| Monik_6267 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un produs care sa ma scape de cosuri, dar sa nu imi usuce fata, cum fac de obicei produsele pentru acnee, deoarece tenul meu este uscat si cam deshidratat. Credeti ca gelul de curatare cu extract de ceai alb de la Avon ar fi bun? L-a incercat cineva? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Zmeura a răspuns:

Buna problema cosurilor este una dintre cele mai mari probleme din adolescenta nu-ti recomand produse din magzaine pe care dai foarte multi bani si in plus unele nu te ajuta, dar iti recomnad ceiul este foarte bun te ajuta sa scapi imdediat de cosuri de ex ceaiul de musetel(nu conteza de ce este) nu trebuie mult jumate de cana iti ajunge ai nevoie de
1) o bucata de vata
2)ceai
Bagi bucata de vata in cei si o storci putin dupa aia tamponezi fata cu ea.Lasi fata plina de cei 5-10 minute dupa aia, te speli pe fata.Intr-o saptamana nu o sa mai ai cosuri.Succes!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mmary a răspuns:

Zyneritbig grin e foarte bun. aceeasi problema am si eu.si totul aproape ca a disprut. Costa in jur de 35 lei dar isi merita banii plus ca te tine foarte foarte mult. De asemenea tratamentele la o cosmeticianca sau dermatolog sunt foarte eficiente.chiar si pentru cateva sedintehappy. costa vreo 40 leihappy daca insa nu iti permiti pe langa zynerit aplica-ti orice crema care stii ca iti hidrateaza tenul si iti este potrivitahappy:*

| Britney13 a răspuns:

Nu iti cumpara nimi! Fa tratament cu prosoape calde! Care se face asa: ei unu sau doua(depinde de marime) prosoape, le bagi intr-o oala mare de preferat una de ciorba, la 80 de grade in apa si le lasi pana ies aburi, dar la primi aburi trebuie sa iei si dupa aceia le iei si ti le pui pe fata, dupa aceea te dai cu orice crema si gata.Ai scapat de cosuri!

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Pentru cosuri incearca Zineryt sau crema de galbenele (eu mi-am dat si imi dispar cosurile imediat).
Si pentru tenul dehidratat si uscat iti recomand urmatorul tratament care il poti face acasa, usor si nu mai trebuie sa cheltuiesti bani pe el :
Amesteca un ou crud batut bine, 1 lingura de miere si 1 lingura de ulei de masline si tine amestecul pe fata timp de 20-25 de minute.
Este un tratament foarte bun, si chiar daca nu merge(ceea ce nu prea cred) nu iti afecteaza cu nimic tenul.
P. S : Daca vrei mai poti adauga in amestec si morcovi sau castraveti.

Si apropo de gelul de curatare cu extract de ceai alb de la Avon nu ti-l recomand...

| alexandra22 a răspuns:

Nici eu nu am incercat dar am folosit akneosol si a fost foarte bun. poti folosi o crema hidratanta pentru fata si sgur te va ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, n-am incercat produsul de la Avon. Dar am cateva sfaturi:
Cele mai eficiente remedii impotriva acneei sunt vitaminele A si B. Remediile naturiste sunt multe: coaja de portocala razuita si amestecata cu putina apa si aplicata pe zonele cu acnee este f eficienta.
In revista de luna aceasta de la Bravo GIRL! (costa 1. 99 lei) pagina 30, sectzia Body & SSoul gasesti un intreg articol.
Funidtza? puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna monik...produsele de la avon sunt destinate in general pentru pielea matura, nu pentru adolescente.Pe langa acest lucru sunt create pentru pielea cu un ph normal, nu pentru piele deja cu probleme.Reclamele sunt pentru vanzare.Realitatea e alta.Lucrez de 6 an in companie si stiu cum se misca lucrurile. Te sfatuiesc sa incerci lotiuni speciale pentru adolescenti si cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog. El va sti exact de ce ai nevoie.Pana atunci ai putea incerca sa iti faci un ceai concentrat de musetel si sa stai cu fata peste aburul fierbinte cu un prosop in cap.Fiica mea face acest lucru in fiecare zi si sincer sunt mandra tenul ei. E PERFECT!(fiica mea are 16 ani)Oricum bafta in continuare!

| Georgianadouapuncteics a răspuns:

Ei bine eu folosesc zineryt si este chiar foarte bun.E de preferat sa-l folosesti daca ai tenul gras, deoarece la tenurile sensibile pot aparea reactii alergice, Iti recomand daca vrei altceva, mai natural:Iei 3 aspirine si le sfarami cu o lingura intr-un bol, apoi adaugi o lingurita de scortisoara si 2 de miere, Aplici pasta obtinuta pe fata si stai cu ea timp de 15-20 de minute.Foloseste acest tratament in fiecare zi de 2 ori, Dimineata si seara si vei scapa de cosurihappy! Mai stiu o crema foarte buna pe care o poti lua la reteta de la medicul de familie.Intreaba de Gelul Skinoren, Dar sa fie gel nu crema deoarece crema nu ajuta.O folosesti dimineata si seara inainte de culcare.Este foarte bun acest tratament cu skinorenhappy. Sper ca te-am ajutat, Bafta