| Larraa a întrebat:

Ceea ce vreau sa postez aici, nu este o intrebare, ci mai bine spus, este un raspuns, un sfat pentru fetele care dau comanda la asa zis-ul site STARSHINERS! Fetelor! Lasati naibii site-urile online de shopping si dati fuguta in magazine! Acolo macar puteti proba, puteti vedea daca materialul este de tot rahatul sau este de calitate, puteti vedea ce vreti voi! Mai ales ca in acest sezon, sunt o GRAMADA de REDUCERI! Na bun, sa incepem! De ceva timp am descoperit si eu acest site de prin reclamele de pe Internet ce tot apar pe margini, insa atunci nu am comandat produse, ci preferam doar sa ma uit la ele cat sunt de "frumoase". Acum cateva zile mi-am facut cont, pentru ca vazusem ceva top care in poze, LOGIC, arata foarte bine si vroiam sa il comand. Inainte sa fac aceasta comanda, am decis sa caut fain frumos pe Google pareri despre acest FAIMOS site! Bineinteles, unele erau pro, altele erau contra, ca doar parerile sunt impartite! Dar eu, incapatanata de felul meu, nu am ascultat-o pe mama mea care mi-a spus sa nu fac prostia asta, pentru ca imi voi da pumni in cap. Pret-ul de pe site acelui top era de 59 de lei (spun era, deoarece acum nu mai este in stoc) + taxa de transport 15 lei! Va dati seama ca este enorm pentru un rahitic de top, pentru ca nu am alta denumire sa-i pun! Taxa de transport o ai gratuit, DOAR daca faci comenzi de la ei in valoare de 500 de lei! WTF?! In continuare incapatanata, am pus comanda acelui top in data de 22.12. 2012 si cum a venit Craciunul, comanda a venit astazi, 28.12. 2012. Fericita ca am primit colet-ul, ma duc frumos in camera, il desfac si ce sa vezi?! Top-ul era murdar in zona gatului, avea o gaurica in zona buricului si INCA O SURPRIZA! Stiti ca hainele au o eticheta care se sprijina de chestiuta aia din plastic bagata in haina, nu? Na bun, acea eticheta era rupta, astfel incat chestiuta aia din plastic nu mai statea bagata in ea! Si asta va spun eu ca ei au facut smecheria asta, doar ca sa respinga retur-ul colet-ului! Inca ceva! In aceasta dimineata, inainte de sosirea curier-ului, am intrat pe site si eram logata, totul era ok, iar dupa plecarea sa, am vrut sa intru iar pe site si CE SA VEZI?! Nu mai eram logata! Insa nici sa dau LOGIN nu mai aparea nici unde, oricat as fi cautat cu ochii! Frumos, nu? Am sunat la ei ca sa vad cum se poate inapoia colet-ul, mi-au trimis un e-mail cu adresa unde trebuie sa trimit colet-ul, dar tot eu trebuie sa platesc INCA ODATA taxa de transport! In e-mail scrie asa:
"Inainte de a trimite colet-ul de retur, te rugam sa te asiguri ca acesta respecta urmatoarele CONDITII:

Articolele nu prezinta semne de purtare.
Eticheta este intacta.
Te rugam sa achiti taxa de transport a colet-ului returnat."

Vi se pare normal? Eu mi-am invatat lectia! AVETI MARE GRIJA!
O ultima chestie: Nu va lasati inselate de pozele de pe site-ul lor, pentru ca acele manechine, in realitate sunt vai de ele, sunt plinute, iar astia de la STARSHINERS atata le photoshopeaza, incat picioarele lor ajung niste curbe, iar mainile la fel! Le subtiaza in solduri, iar tu nu mai ai cum sa-ti dai seama daca ti-ar fi bun acel produs sau nu. Iar daca vrei sa-ti exprimi parerea pe site-ul lor despre un produs care l-ai comandat, insa nu a fost pe placul tau, incerci in zadar, pentru ca ei dau accept doar la parerile care sunt pozitive, nu si la cele negative!

17 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Multumim pentu parere. Chair cred ca ai fost de ajutor multor fete care vroiau sa cumpere de acolo. Sincer imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Si eu am intrat la ei pe site dar am avut de la inceput dubiul ca nu sunt de incredere.

| blondutzata a răspuns:

Multumesck! pentru ca daca nu imi ziceai vroiam sa imi iau o pereche de blugi gri care costa 150 lei si acum am renuntat la acei blugi pentru o pereche mai simpla dar probabil mai ed calitate.....si mie mi s-a intamplat cu un aparat de par de la telesoping happy ....Bye Bye iti multumesc scumpooo

| Bondarel99 a răspuns:

Imi pare rau ca ai patit asta.Si eu am comandat o rochie de pe alt site si cand am luat coletul de la posta am insistat sa il deschid acolo ca sa fiu sigura ca e totul in regula. Poate asa ar trebi sa faci si tu.

| Larraa explică (pentru Bondarel99):

Asa ar fi trebuit sa fac si eu cu acel curier, doar ca am fost prea entuziasmata si nu mi-a venit in cap sa fac asta. Dar oricum am sa-l trimit inapoi si sa ii fereasca Dumnezeu sa nu-mi dea banii dati, ca e de rau. Nu ca as trai in 59 de lei, dar mi se pare o lipsa de bun simt sa faci asa ceva.

| Densis a răspuns:

Nu mi-a placut niciodata acel site.Si ma bucur ca nu am comandat nimic de la ei.
Vorba ta. cel mai bine vezi in magazin si probezi tu.

| Brotacelul a răspuns:

Eu zic sa incerci sa returnezi produsul, cu specificatia ca asa a fost primit, si sa faci si o sesizare la Protectia Consumatorului. Nu prea e bine sa lasi lucrurile asa... poate totusi se iau masuri in privinta asta.
Eu personal am facut comenzi de pe net, dar m-a avut parte de astfel de "surprize".

| Larraa explică (pentru Brotacelul):

Asa planuiesc sa fac, iar daca nu vor accepta colet-ul din cauza etichetei si eu stiu ce pretexte vor mai gasi, va fi vai de fundul lor! Iti spun sigur ca acel site va iesi foarte patat din chestia asta, pentru ca sunt extrem de pornita pe ei.

| Brotacelul a răspuns (pentru Larraa):

Eu iti tin pumnii!

| Larraa explică (pentru Brotacelul):

Multumesc! :*

| georgiana967 a răspuns:

Nu trebuie sa cataloghezi acum ca toate site-urile sunt niste tepe, shoppingul online are avantajele lui daca stii de pe ce site-uri sa il faci.
Starshiners este cel mai pitiponcesc site, modelele arata ca dracu iar hainele sunt de proasta calitate.
Nu le compatimesc deloc pe cele care comanda acolo si iau si tepe!

| Larraa explică (pentru georgiana967):

Fiecare opinie difera! happy

| xBebee a răspuns:

Imi pare rau sa aud acest lucru. Poate esti inca nervoasa, stii cum se spune ''din greseli inveti''.
Data viitoare sa nu mai comanzi nimic de pe internet [ in afara de pizza sau ceva gen], pentru ca uite ce se poate intampla.
Eu sincera sa fiu, nu am comandat niciodata de pe net, pentru ca de asta imi era frica. Adica ce garantie am ca haina / produsul este intact/a, ca este noua si ca e livrata corespunzator.
Inca o data imi pare rau, si ma bucur ca ai postat asta aici pentru a invata si noi din greseala ta.

| y0nutz3ly a răspuns:

Mdea...de aia nu a purtat soramea hainele care si le-a luat de la eilaughing)

| InnaBotezatu a răspuns:

Mda exista ceva adevar in ce ai spus tu aici:]Te pup dulce si mersii mult pentru sfat:] Chiar daca unele fete nu vor asculta dar cand li se va intampla ce ti s`a intamplat tie or vedea ele. Pupici dulci iubita:*:*

| KOSSMY a răspuns:

Pareri si pareri! nu inseamna ca daca ti s-a intamplat tie asa.....trebuie sa ne schimbam toti parerile asupra cumparaturilor online sau asupra unui anunmit site. Eu cumpar mereu haine de pe site-uri, atat pentru mine cat si pentru prietena mea. Pentru faza ca ti s-a intamplat tie sa primesti nu stiu ce top care nu ti-a placut ....nu ma va face sa nu mai comand de pe acest site sau de pe altele. oricum se vede clar ca unele persoane pot avea influente mari asupra altor persoane pentru ca acestea nu au siguranta de a decide. sorry! dar pe mine nu m-ai convins sa renunt la acest site

| Aurra2208 a răspuns:

Buna tuturor, vad ca s-au aprins discutiile cu shoppingul online, hmm interesant big grin. Dragilor sa cumperi online nu e mare lucru, nu iti place returnezi tongue, nu te obliga nimeni sa pastrezi lucruri care nu ti se potrivesc, daca ai cumparat si nu ai fost multumita/multumit nu stiu cine te-a oprit sa innapoiezi. Eu cumpar online si imi place, nu toata lumea are timp sa se plimbe toata ziua prin magazine. Probabil ca stiu sa aleg ce mi se potriveste si de fiecare data am fost multumita de produse, unele lucruri mai trebuiesc invatate de multi dintre noi... spor la shopping online tuturor celor care fac lucrul astawinking

| AnaM30 a răspuns:

Buna! Sincer, nu stiu ce sa zic fetelor, eu una n-am patit inca asa, desi am comandat de x ori de la ei si de fiecare data am fost tratata super ok. Suntem in secolul 21...mai degraba comand de pe un site, si primesc produsul a doua zi, decat sa stau sa hoinaresc tot orasu ca sa-mi gasesc o rochie cum vreau eu, iar daca nu-mi vine marimea/modelul, am dreptul sa-l returnez. Corect! Nu inteleg, care-i problema de fapt...