| Biaix a întrebat:

Cine imi poate spuna si mie niste tratamente pentru a scapa de cosuri? Sau tratamente faciale?happy Dau fundita

Răspuns Câştigător
| AnNaa67 a răspuns:

Un raspuns mic şi bun. Foloseşte mai des cremă, oricare cremă dintre cele de la Avon, Dove sau produse de firmă, nu cele obişnuite si normale cu care se da tot neamul pamantesc. Ceva mai diferit, nu trebuie sa cauţi toată ţara pentru o cremă care poate nu te prea ajută.Ţi-am zis. happy Acum vezi ce alegi.Pup.

| Biaix explică (pentru AnNaa67):

Mersi sper sa imi treaca asa mi-a spus mama mea ca merge cu fond de ten dar nu stiu o sa incerc si cu cremabig grin

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Succes!
Te pup!

| Biaix explică (pentru anonim_4396):

Nu am doar cateva cosuri pe frunte si vreau sa scap de elelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Se poate urma un tratament, dar asta in functie de tipul tenului tau.banuiesc ca ai un ten mixt, daca ai acnee, sau ten gras.Ptr astfel de ten, este recomandata masca cu argila, care se poate face o data la o saptamana, sau de doua ori pe saptamana, in fuctie de nevoile tale.Nu este nevoie de un tratament costisitor pentru a trata o astfel de problema, dar acest lucru mai depinde si de varsta ta.Fructele te pot ajuta in lupta cu acneea, zincul, castravetele proaspat si lamaia, care este usor astringenta. Eventual poti amesteca argila cu putina zeama de lamaie..Se stie ca nu este "sanatos" sa "umblam" la cosuri,pentru a evita raspandirea bacteriilor pe suprafata pielii. Exista un intreg ritual pentru a mentine pielea curata. Exista sapunuri special create pentru problema asta,cele cu argila (Ortos),si multe altele.Cel mai bine este sa te duci la un control,poate fi vorba si de o problema hormonala,mai exact o dereglare hormonala. Poti incerca o cura cu ceaiul de trei-frati-patati,este excelent si "te curata" dinspre interior spre exterior,ca doar asta este si ideea, sa tratam problema, sa vindecam, nu sa folosim tot ceea ce gasim pe piata, care promit un ten impecabil si rezultate de durata.Nu aceste produse iti vor aduce satisfactia dorita, ci un tratament adecvat la tine acasa.Mult succes, si daca ai nevoie de mai multe detalii cauta-ma la theempressofart@yahoo.com.Pupici. happy

| LoriLoL a răspuns:

Crema de la avon este de firma? ma indoiesc.iti spun eu.tratamentele faciale se fac la un salon de cosmetica si face minuni 100%. nicio crema nu-ti curata fata de impuritati, din contra o imbacseste mai mult

| LoriLoL a răspuns:

Sau ceva usor pentru acasa. demachiazate dimineata si seara chiar daca nu folosesti produse de machiaj..foloseste gel de curatare..si cate o masca care sa contina lamaie o data sau 2 ori pe sapt.

| oanaro a răspuns:

Ulei de arbore de ceai - cel mai bun!

| SandraM a răspuns:

Bianca, foloseste numai produse necomedogene. O crema scumpa nu inseamna ca nu este comedogena (adica favorizeaza aparitia cosurilor). Pretul nu este un indicator al gradului comedogen al unui produs cosmetic.
De asemeni, o dieta echilibrata ajuta la curatarea tenului.
http://www.elady.ro/articole/Regim-si-Diete/Dieta-pentru-acnee.html

Mult succes!

| SupradozaDeViise a răspuns:

Ai putea folosii mai multe creme de la Nivea.

| dulcika23 a răspuns:

Eu am scapat de cosuri doar cu un singur tratament clearogen http://fybystore.shopmania.biz/catalog/produse-antiacneice-343007

| mikystrica a răspuns:

Fa-ti masca cu argila. iti curata tenul foarte bine si simti ca iti calmeaza tenul

| CristinnaF a răspuns:

Buna.Am avut si eu acnee(inca mai am cateva cosuri, insa mi-au ramas pete)si am fost la dermatolog unde mi-a prescris urmatoarele lucruri:
-sa ma spal pe fata dimineata si seara cu Bioderma sebium
-dupa care sa ma sterg mereu cu servetel nu cu prosop si sa imi dau pe fiecare cos(nu pe toata fata)cu Skinoren gel(dimineata si seara)
-mi-a mai dat de la plafar sa iau dimineata pe burta goala tinctura de mladite de zmeur si tinctura de mladite de ulm seara.
Inca mai am cateva probleme dar te pot asigura ca Skinoren gel chiar mi-a mers si mi-a fost bun.De asemenea poti folosii o data pe saptamana masca de argila verde sau albastra amestecata cu zeama de lamaie.Si intr-un tratament pentru acnee este necesar sa bei multa apa pe zi.

| lore95 a răspuns:

Ai putea sa folosesti ridiche neagra, am auzit ca este folositoare. o maruntesti si storci sucul printr-un tifon. il aplici pe zonele cu cosuri timp de 5 min dupa care clatesti cu apa rece. repeti procedeul de 2 ori pe saptamana, pser ca ti am fost de ajutor