| Andreeeeeaaaa859 a întrebat:

De aproximativ 2 săptămâni ma dau cu ulei de ricin pe sprâncene (vreau sa le dau o noua forma), am observat ca ma ajuta dar în același timp îmi face și puțin rău. Imi cad puține fire din sprâncene (nu știu cum sa ma exprim ), ieri un fir, azi 2 si nu știu de ce. Credeam ca uleiul asta nu face nimic rau, însă recunosc ca aplic cam mult si il aplic si dimineata si seara, deci e aproape 24 din 24 pe față, asta sa fie problema? Menționez ca nu am nicio iritație în zona în care aplic uleiul de ricin, ci doar îmi pica câteva fire. Ce sa fac? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Este normal să îți cadă și sprâncene, așa și cum genele sau firele de păr cad. Se regenerează tot sistemul. Dacă îți picau mai multe de ați lasă un gol atunci, da, era un semn de întrebare, dar asta nu trebuie să te impacientezi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cum aplicii tu uleiul de ricin, dar ar trebui sa nu cada nici un fir din sprancene!
Aplica mai putin si doar seara si evita sa le atingi sau freci cu ceva, doar usor cu un betisor de urechi, pui un pic de ulei peste sprancene, ca ajunge el la radacina.
Nu mai agresa sprancenele, ca pica mai multe decat iti cresc.

| AliceFirea a răspuns:

Frate, cea mai mare prostie "uleiul de ricin" si nu stiu ce mama naibii de "tincturi". Fetelorrrr, acest ulei patrunde pana in epiderm, nu si pana in derm unde este radacina iar tincturile astea o alta prostie.Mai auzisem eu la unele ca isi maseaza sânii cu nu stiu ce tincturi de nu stiu ce iarba si le cresc sânii, dar pentru ce dracului sunt silicoanele?