| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU... Ma gandeam daca ma puteti ajuta? Mi-au aparut miste puncte albe pe frunte (arata ca niste cosuri).Imi puteti spune cum as putea scapa de ele(de preferat daca imi puteti spune niste creme nu foarte scumpe sau niste "retete" facute in casa)

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce aveti voi impresia ca se rezolva totul cu creme? Cu ce v-ar ajuta cremele? De punctele albe(de grasime) si negre nu poti scapa decat daca le scoti.Prin exfolierea regulata pentru punctele negre,iar cele albe necesita un proces mai complex pe care ar fi bine sa il faca un doctor sau cineva experimentat la un salon. Daca vrei sa ti le scoti singura uite ce trebuie sa faci:dezinfectezi bine zona, apoi cu un ac sterilizat intepi comedomul, scoti grasimea bine(ca sa nu se formeze din nou), apoi dezinfectezi iar zona si te speli cu apa rece, dar s-ar putea sa-ti ramana semne daca o faci de capul tau.

| kitten95 a răspuns:

Poti sa cauti pe site`urile cu cosmetice creme pentru puncte albe

| Andaw a răspuns:

Acele puncte se numesc ''Neg'' am avut si eu la picior, si a citit mama ca e o crema dar nu mai stiu cum se cheama.Si am asteptat mai multe multe zile.Si a dat inapoi.Trebuie sa astepti sau daca nu du-te la farmacie si intreab-o pe doamna/domnul farmacist/a. Dar este ceva inauntru cam de exemplu ceva negru ca niste gheare?