| Camelutsaa a întrebat:

Buna,TPU. Sambata ma duc la mare, stau cam 7 zile si as vrea sa ma bronzez foarte mult si frumos. Am un ulei de la Nivea, credeti ca e bun? Am fost la tara si 30 de minute am stat doar in bustiera si m-a prins soarele pe spate,deci ma bronzez repede. ce sfaturi imi dati pentru un bronz frumos,uniform, intens si de durata?

6 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Buna!
Inainte de prima expunere la soare foloseste un scrub sau o metoda mai economica ar fi zatul de la cafea pentru ca bronzul sa fie uniform si sa nu fie celule moarte.Foloseste mereu protectia solara si nu uita ca dupa sa folosesti o lotiune After Sun ca sa iti hidratezi in profunzime pielea.Nu sta prea mult pe burta sau prea mult pe spate, incearca sa fie cat de cat egal timpul.
Pa, pa! :*

| ascovit a răspuns:

Totul tine de actiitatea pe care urmeaza sa o desfasori, nu ai precizat nici tipul de ten pe care il ai, ca sa stii si cat timp sa te expui la soare.
Te pot sfatui in felul urmator dupa tipul de piele:
1) daca ai tenul deschis la culoare, parul roscat, fara protectie te poti expune 5 minute.
2) daca ai tenul deschis la culoare si parul blond, fara protectie te poti expune 10 minute
3) daca ai ten mediu, par saten sau brunet te poti expune fara protectie 15 minute
4) daca ai tenul masliniu si parul brunet te poti expune la soare fara protectie 20 de minute.
Astfel in functie de categoria din care faci parte, te poti expune cateva minute. Pentru a afla cat poti sa stai la plaja fara griji, inmultesti timpul tau natural de expunere cu ce al SPF-ului folosit. ( de evitat intervalul 11.00-15.00)
Nu e suficient doar un ulei de corp daca vrei sa ai un bronz frumos, ai nevoie de: spray pentru protectie solara, crema cu protectie solara pentru fata, si un spray/crema pentru dupa plaja. ( scuza-mi exprimarea)

Mult succes!

| Camelutsaa explică (pentru ascovit):

Am tenul mediu :*.

| Amoree a răspuns:

Parerea mea este sa folosesti ulei de masline. Te bronzezi foarte tare si obtii o culoare superba! :*

| Bhiancs a răspuns:

Stai la soare de a orele 8 dimineata pana pe la 12, dupa aceea ferestete ( radiatiile sunt prea puternice)apoi continua de la ora 16:00 pana la apus. Gama Nivea, pentru plaja e foarte buna si o recomand tuturor.Protejeaza pielea iar bronzul va fi uniform (spun din experienta). Pentru plaja e bun un Nivea sunn, crema.Se gaseste oriunde.In caz ca nu ai gasit crema bronzanta sau auto-bronzanta de la Nivea poti incerca multe altele...dar ai mereu grija la radiatiile solare! Distratie placuta si toate cele bune! happy

| Petrov_Vladisian_1990 a răspuns:

Protectie solara pentru Fototipul I
Tipul de piele: foarte deschisa, cu pete de roseata/ par blond sau rosu
Bronzarea: acest tip de piele este cel mai vulnerabil la radiatiile solare nu se bronzeaza si sufera mereu arsuri
FPS recomandat: 50+
Protectie solara pentru Fototipul II
Tipul de piele: foarte deschisa, cu pete rosii ce apar la soare/ par blond sau saten
Bronzarea: se bronzeaza greu si deseori sufera de arsuri
FPS recomandat: 40
Protectie solara pentru Fototipul III
Tipul de piele: deschisa / par blond sau saten
Bronzarea: acest tip de piele se bronzeaza progresiv si sufera uneori arsuri
FPS recomandat: in primele zile de expunere la soare se folosesc produse cu FPS 30 si apoi 20
Protectie solara pentru Fototipul IV
Tipul de piele: mata / par saten sau brun
Bronzarea: se bronzeaza bine si persoanele cu o astfel de piele sufera rareori arsuri solare
FPS recomandat: in primele zile produse cu FPS 20 si apoi 12
Protectie solara pentru Fototipul V
Tipul de piele: culoarea inchisa
Bronzul: se bronzeaza usor si sufera foarte rar arsuri
FPS recomandat: 10-15
Protectie solara pentru Fototipul VI
Tipul de piele: neagra
Bronzul: persoanele cu pielea negra nu au probleme niciodata cu arsurile solare
FPS recomandat: < 10

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......ea-ta.html