| vmalex21 a întrebat:

Bună TPU. Urmeaza sa îmi fac primul tatuaj(negru,ceva mic in zona gleznei), m-ar interesa (intrebarea este pentru cei care au trecut deja prin asa ceva)cum ați trecut peste emoții și durere și cum a fost experienta voastra? Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Emotii? nu trebuie sa existe asa ceva
mergi la un salon profi nu? oricum nu are relevanta din punct de vedere ce am intrebat, dar din punct de vedere al igienei are!
ca sa mergi la un salon de tatuat este nevoie sa fii major/a.

durerea exista dar nu este insuportabila, acolo unde alegi tu sa iti faci tatuaj este oarece sensibilitate, datorita zonei, pe langa sensibilitate vei simti concomitent cu intepatura si o usoara "gadilare" caci este vorba de acea zona!
nu am idee daca actual la salon se aplica un spray sau nu pentru a nu simti durerea, cand am fost eu cu ani in urma se faceau tatuaje doar " pe viu", unele au durut altele mai putin, in functie de zona cum am zis happy

| vmalex21 explică (pentru Simpatic):

As putea sa te întreb dacă ai tatuaje? Le-ai făcut la un salon la vreo cunoștință? Am înțeles ca și asta ar conta foarte mult.

| vmalex21 explică (pentru Simpatic):

Scuze pentru intrebare, acum am văzut răspunsul în întregime si de asta am intrebat ceva ce deja ai raspuns.Da, voi merge la un salon profesionist, nu m-am uitat la preț. Artista respectiva insa a zis ca nu folosește nicio crema sau spray anestezic.

| Simpatic a răspuns (pentru vmalex21):

Da,am tatuaj, l-am facut acum 12 ani la un salon, si este adevarat costa foarte mult chiar si atunci
dar daca tie iti place, atunci merita, decat sa dai bani unui oarecare care lucreaza de acasa si nu stii daca respecta minimul de igiena (ma refer la sterilizare etc) impus in aceasta situatie

| vmalex21 explică (pentru Simpatic):

Salut,revin și îți mulțumesc încă o data pentru încurajări și informații.Da, am fost la un salon profesionist chiar dacă nu a fost deloc ieftin, artista a fost super atât pe partea psihologica cât și pe tatuat.Initial aveam emoții, pana am văzut ca este vorba despre un ac mic, ma gândeam ca e ceva mult mai mare. Exista o crema pentru anestezie insa mulți tatuatori nu o recomanda deoarece facilitează pierderea tușului.M-a ajutat și ca m-am dus cu prietena mea care are deja 7 tatuaje și faptul ca mi-am dorit foarte mult.Ca și condiții de igiena,a fost exemplar, botosei de unica folosință, acele desigilate în fata noastră, a fost nevoie și de îndepărtarea parului și dezinfectarea pielii.Din ce am înțeles pe partea de durere contează mult și masina de tatuat și îndemânarea artistului, de obicei tatuajele făcute,, acasă la cineva,, se fac cu masini de calitate inferioara și de acolo și durerea mai mare.In cazul meu am simțit primele secunde ca o înțepătura de albina iar apoi furnicături când insista mai mult intr-o anumita zona.Am incercat totuși sa țin piciorul nemișcat? Per total știind ca ramai cu ceva frumos toată viata merita investiția și durerea. Tinand cont ca ai tatuajul de ceva ani, as putea sa te întreb dacă se vede în timp vreo decolorare? Mai arata ca la început?

| Simpatic a răspuns (pentru vmalex21):

Ma bucur daca ti-am fost de folos.
la mine treaba sta mai complicat, am mai multe tatuaje unele facute la salon altele la un amic acasa, acest amic se face ca este un tatuator profesinist, ba chiar detine din cate am inteles un salon de tatuaje in centrul bucurestiului actual
nu, nu s-au decolorat mai deloc, mai ales cand merg la plaja sau mare incerc sa le feresc aplicand crema cu protectie UV pe ele
acum nu mi-as mai face tatuaje, pentru ca am fobie de microbi laughing

| dragodana a răspuns:

Salut!
Am citit toata conversatia.
Ba se decoloreaza.Gen eu mi l-am refacut dupa 11 ani.Si la plaja folosesc SPF 50 pe el.
Sa nu te gandesti ca dispare, doar ca negrul se matuieste si nu mai este negrul vibrant de la inceput.