| nican12 a întrebat:

Buna,TPU! Zeama de rosie este buna pentru acnee,petele rosii si pentru cicatrici? Am auzit ca este foarte folositoare si ca poate fi combinata si cu zeama de lamaie. Am auzit ca si zeama de lamaie poate hidrata separat petele rosii lasate in urma cosuriilor!
Eu momentan folosesc argila,pe care o amestec cu zeama de lamaie. In cat timp o sa-mi treaca? Am tenul destul de gras,ma confrunt cu acneea de mai bine de doi ani,am fost la medicul dermatolog care nu mi-a fost de folos,mi-a dat creme care mi-au facut si mai rau! Acum nu consult nici un medic,urmez metode naturale,adica argila. Si nu vreau sa folosesc crema de galbenele. Deci, in cat timp o sa imi treaca?

Răspuns Câştigător
| mazzylazzy a răspuns:

Zeama de la rosie este foarte buna, bunica mea imi dadea mereu rosii din gradina cand eram la tara, si aproape zilnic foloseam acest remediu. M-a ajutat mult, cat despre lamaie este foarte buna si aceasta dar parerea mea este sa o folosesti in combinatie cu ceva, de exemplu eu imi faceam un fel de masca cu ulei de masline si lamaie, o lasam cam 15 minute dupa care clateam, dupa tenul meu arata foarte hidratat, si simteam pielea fina. Argila este iarasi foarte buna pentru tenul acneeic sau cu probleme in general, reduce excesul de sebum, si curata pielea! Crema de galbenele nici nu este bine sa o folosesti pentru cosuri, pentru ca este grasa si nu face altceva decat sa inrautateasca, este ea buna, dar nu pentru asa ceva! pentru rani, cicatrici sau altele! Trebuie sa ai incredere in tine, si mereu cand te uiti in oglinda sa te evzi frumoasa, chiar si cu acele cosuri tu trebuie sa te vezi perfecta! te va ajuta mult crede-ma! Deasemenea demachiaza-te mereu seara inainte sa te culci oricat de obosita ai fi, si foloseste machiaje de calitate, mai ales ai grija la termenul de valabilitate al acestora, e valabil si la creme/demachiante! Era sa uit, cel mai bun remediu incercat de mine pana acum in lupta cu acneea si cel care a dat cele mai mari roade a fost infuzia cu ceai de musetel! Mult succes, si o zi frumoasa! happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se aplica lamaie sau rosii pe fata, sunt iritante. Lamaia fa-o limonada si rosia bag-o intr-o salata ca tot e vara dar nu pune pe ten asa ceva.

Crema de galbenele iti poate bloca porii mai ales ca tindem sa alegem creme chimice care sunt pe baza de vaselina.

Ce creme ti-au fost recomandate de dermatolog? Ce produse folosesti in rutina ta, poate unul din ele sa-ti provoace aceasta acnee cum ar fi fondul de ten sau blush-ul.

Eu iti recomand unguentul Baneocin, costa 15 lei, il gasesti in farmacie si omoara bacteria care provoaca acneea.

Pentru cicatrici iti recomand uleiul de migdale dulci presat la rece, il gasesti in plafar. Costa 7 lei 15 ml si 14 lei 50 ml.

| kiri11 a răspuns:

Depinde de ten, aceasta metoda poate functiona la 1 din 10 persoane. Daca vine vorba de acnee consultate cu un dermatolog.