| DjSannan a întrebat:

Buna tuturor,am o intrebare si doresc sa raspunda toti cei care stiu sigur.

Care este vopseaua de par care contine vitamine pentru hranirea parului si care sa nu afecteze parul si scalpul?

Rog sa raspunda doar cei care stiu sigur raspunsurile, ofer si funda dar ofer celui sau celei care ofera raspunsul corect, va rog sa nu dati raspunsuri doar de dragul unei funde. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Vopselele care nu au amoniac si neaparat nuantele de negru. Cele mai deschise care iti decoloreaza parul automat il si distrug.

| DjSannan explică:

Deci pana la urma care sunt denumirile vopselelor care au vitamine si nu contin amoniac?

| Oana92 a răspuns:

Nicio vopsea nu face asta(mama e coafeza, deci stiu ce vorbesc), sunt doar reclame. daca vrei sa te vopsesti iti recomand sa folosesti masca de par cu placenta(e intr-o cutie mare si verde, pana in 20 de lei toate cutia), e foarte buna si iti face parul matasos.

PS nu folosi vopseaua de la pallete, e groaznica pentru par!

| monutza90 a răspuns:

Eu cred ca nu exista vopsea care sa nu iti afecteze parul.Singura solutie este urmatoarea:
Coji de nuca pentru parul castaniu. Cu ajutorul cojilor de nuca, in cantitate depinzand de lungimea parului, parul castaniu capata o nuanta intensa si un luciu deosebit. Aveti nevoie de: 2-3 cani de coji de nuca pisate, putin ulei de plante, putin otet de fructe, putina apa fierbinte si 1 pensula lata. Cojile se dau prin rasnita de cafea pana se transforma intr-o pulbere fina. Apoi se amesteca pe rand cu otetul, uleiul si apa fierbinte, obtinand o pasta care se lasa sa stea 15 minute. Se mai adauga putina apa in pasta si se aplica in mod egal pe parul spalat si zvantat, cu ajutorul unei pensule. Se lasa sa actioneze o vreme la cald, acoperind capul cu o casca de plastic. Se verifica din cand in cand culoarea parului, iar cand s-a obtinut nuanta dorita, se spala bine parul.

Henna pentru nuante de rosu. Parul castaniu inchis poate capata o nuanta roscata daca folositi henna. Atentie la parul deschis la culoare! Parul poate deveni ruginiu sau rosu ca morcovul! Aveti nevoie de: putina pulbere de henna rosie, 1 galbenus, 1 lingura ulei de plante, putin apa fierbinte si 1 pensula lata. Se amesteca pulberea cu galbenusul si uleiul si se adauga apa fierbinte pana ce amestecul capata consistenta unei paste. Se acopera vasul si se lasa la mecerat peste noapte. A doua zi, se spala parul, se zvanta. Se mai adauga apa fierbinte in pasta, pentru ca aceasta sa poate fi intinsa, si se aplica pe par. Se lasa sa actioneze la caldura, sub o casca de plastic, pana obtineti nunta dorita. Se mai spala o data parul.

Efectul colorant al musetelului. O solutie de clatire cu musetel confera parului blond o stralucire naturala. Ea poate fi utilizata frecventa. Aveti nevoie de: 2-3 cani flori de musetel, putin azeama de lamaie si 1/2 l apa. Se pun, in functie de lungimea parului, 2-3 cesti de flori intr-un vas. Se fierbe apa si se oparesc plantele, apoi se mai fierb la foc foarte mic, cu capac, 20 de minute. Se strecoara printr-o sita si se adauga zeama de lamaie. Se spala parul bine, apoi se clateste intr-un lighean umplut cu ceaiul de musetel. Nu se mai clateste cu apa.

Parul negru cu henna. Acest tratament cu henna neagra da parului inchis la culoare un luciu negru matasos. Aveti nevoie de: 1 pachetul de pulbere de henna neagra, 40 ml lapte, 1 galbenus, 30 ml apa de trandafiri si 1 pensula lata. Se amesteca pulberea cu laptele, apoi se adauga un rand galbenusul si apa de trandafiri. Pasta se repartizeaza egal cu pensula pe parul spalat si se lasa sa actioneze sub o casca de plastic. Se verifica din cand in cand intensitatea culorii. Cand ati obtinut nuanta dorita, masati o data parul, apoi clatiti cu apa calda din abundenta.

Cateva sugestii cu privire la culoare:

- O clatire cu radacina sau flori de sofran si cu galbenele confera parului carunt o nuanta blond-rocata. Se oparesc plantele cu apa clocotita, se lasa 10 minute la infuzat, se strecoara.

- Parul blond inchis sau castaniu va capata o nuanta aramie daca este clatit cu ceai negru.
Eu am incercat cu mușețel si merge adica mi s-a deschis parul.

| PassingBY a răspuns:

Caută ceva fără amoniac. Astea dăunează mai putin. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Danielaaa22 a răspuns:

Garnierwinking