| perceive a întrebat:

va rog frumos sa imi recomandati niste sampoane bune, eficiente pentru parul gras! dar ce produse sa folosesc pentru tenul gras? nu vreau creme, deoarece am 13 ani, si mi-ar putea cauza riduri! multumesc!

8 răspunsuri:
| LoveMusic a răspuns:

Eu nu am părul gras, însă din câte ştiu, Garnier am auzit că este bun! Însă cremele nu cauzează riduri, dar dacă ai o cremă proastă te poţi aştepta tongue La cât de ieftină e, atât de bună big grin. Pentru ten, să nu te dai cu fond de ten, indiferent dacă e lichid sau pudră. Ai putea folosi săpun Protex sau cum s-a mai spus, creme de la gerovital plant. succes!

| dya_4589 a răspuns:

De unde ai auzit tu ca cremele cauzeaza riduri (scuze de cacofonie)? Asta e o maaaaaaaaaaaaare prostie., mai ales in cazul tenului gras.
Pentru par gras nu stiu ce sa iti recomand (n-am probleme cu asta), insa in legatura cu tenul iti pot recomanda crema sebo-reglatoare de la gerovital plant, e fff usoara si se absoarbe repede. Daca ai si cosuri pe langa crema mai poti folosi un sapun cu sulf (daca nu, un sapun "protex" e ideal, deoarece spalatul pe fata e ff important). Nu te da cu fond de ten (mai ales de la 13 ani), bea multe lichide si consuma multe fructe.

| marie a răspuns:

Cu parul gras te pot ajuta, in farmacii, mai ales Sensi Blue sau Heplnet exista un sampon Phito. e ft bunlove struck.cred ca e si aici in romania, eu l-am luat din frantathinking sampoanele din gama asta sunt numai pentru par gras, depinda daca acum ai matreata sau se ingrasa repede, exista sampoane pentru lucrurile astea, e cam scump big grin... 70ron, iar crema de fata pentru cosuri sau doar curatarea fetei sunt cele de la eau thermale Avene love struck cele pentru curatare.bafta!

| zuly a răspuns:

Si eu am problema asta. Acum folosesc un sampon pe care mi l-am comandat de la prietena mea care ma tunde, e din gama produselor pe care le foloseste ea la salon - se cheama Syoss, sunt multumita de el. De asemenea poti folosi sampon uscat, se gaseste in farmacii, cu ajutorul lui nu mai trebuie sa-ti speli parul atat de des. Pentru ten sunt foarte bune mastile de argila - te scapa si de cosuri(daca este cazul) si de excesul de sebum. De asemenea, da-te pe fata cu o felie de lamaie, asteapta pana se usuca, apoi clateste cu apa calduta. Acelasi efect il are si ceaiul verde, dupa ce ti-ai facut ceai, tamponeaza usor fata cu pliculetul. In loc de scrub poti folosi zat de cafea - il amesteci cu gelul sau crema pe care o folosesti de obicei pentru a te spala pe fata. Cremele nu-ti cauzeaza neaparat riduri - eu folosesc antiacne de la erossan, e foarte buna, eu mi-am luat-o pentru cosuri, dar am observat ca estompeaza si luciul acela inestetic al pielii grase. Inca ceva foarte important - nu uita niciodata sa te demachiezi, si nu numai seara, cand ajungi acasa si nu mai ai treaba pe afara, demachiaza-te.
Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| mariapow a răspuns:

Pentru parul gras poti folosi sampon pentru copiii si eu am parul aveam parul gras dar ma spal d un an cu sampon pentru copii sau herbal essences e fff bun si nu e scump deloc

| mhsduyxcjs a răspuns:

Garnier fructis, dop si yung haircare mie meau fost de folos acum am un par foarte moale. Succes

| mileystar1992 a răspuns:

Draga perceive, eu am incercat samponul CLEAR si e foarte bun incearcal si tu!