| bebitzapau a întrebat:

va rog imi puteti spune ceva produse pentru varfuri despicate rau de tot sau ceva site-uri.multzu:*:*:*

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vârfurile despicate trebuie îndepărtate cu foarfeca.
Nu mai folosești placa și după fiecare spălare cu un șampon vitaminizant și un balsam pe bază de germeni de grâu, aplici pe el ulei de argan (vezi la Avon, este bun, pieptănarea este mult mai ușoară, nu încarcă și protejează firul de păr).
Pa, pa.

| Esperança a răspuns:

Dacă ai vârfurile despicate rău nu ai ce să le mai faci, pentru că nu există o soluţie care să le regenereze.
În schimb poţi să le tai, adică să zici frizeriţei (frizerului) să îţi ia doar din vârfuri, iar apoi să foloseşti un ser pentru vârfuri despicate, pentru a preveni despicarea lor.
Eu aşa fac mereu şi folosesc ser pentru vârfuri despicate de la Gerovital şi mi se pare f bun.
Vârfurile nu se mai despică aşa uşor.
Mai multe sfaturi utile vezi aici http://www.garbo.ro/articol/Frumusete/772/Varfurile-despicate.html

| faramatania a răspuns:

Vezi aici diverse soluții pentru regenerarea părului deteriorat:
http://www.codrosu.ro/......eteriorat/

| RandomGirl a răspuns:

Eu sincer iti zic ca orice tratament ai folosi pentru varfuri, degeaba il faci!
Mai bine te duci frumos sa le tunzi, o sa iti creasca mult mai repede la loc daca te tunzi, fata de daca folosesti tratamente, tratamentele/mastile doar iti prelungesc cu cateva luni "agonia" dar niciodata nu refac 100% varfurile astfel incat sa arate ca un par sanatos, ca sa nu mai zic ca ar trebui ca sa iti iei din par la 2-3 luni daca vrei sa ai un par sanatos; in plus nu mai folosi placa, daca o faci, sunt foarte multe videoclipuri pe YT prin care poti sa iti ondulezi parul sau sa il faci drept fara caldura.
Daca dai o cautare pe TPU cu termenii " varfuri despicate" o sa gasesti deja multe fete care au pus aceiasi intrebare si sunt destul de multe tratamente de urmat, eu ti-am dat o parere sincera pentru ca si eu am avut varfurile foarte despicate si nu am vrut sa ma tund si eram asa fericita ca aveam parul lung imi acoperea sanii, pana a trebuit sa tai destul din el vreo 5-7 cm si am regretat ca nu il taiasem in timp, treptat cate 1-2 cm decat atat de mult deodata si in plus ca nu imi luase toata partea deteriorata, deci te rog nu iti mai prelungi suferinta si taie-l! Chiar daca nu o sa iti convina la inceput, parul tau o sa iti fie recunoscator. Legat de tratamente uite cateva :
- mergi la plafar si ia o sticluta ulei de ricin si una de ulei volatil (ceva mentolat), pe care le amesteci si le aplici seara, odata la doua zile pe la radacini, si stai asa pana dimineata, ar trebui sa urmezi tratamentul timp de 2 luni ca sa vezi rezultate;
- doar ulei de ricin astfel maseaza radacina parului cu ulei de ricin, inainte de fiecare spalare si lasa-l sa actioneze timp de jumatate de ora, pentru o eficienta mai mare, acopera parul cu un prosop umed, care sa inlesneasca hidratarea radacinii(cantitatea de ulei de ricin, ar fi, cam cat sa cuprinda intreg scalpul,, 2 linguri de ex)tratamentul se face o data pe saptamana, timp de 6 saptamani;
- o masca din ulei de ricin, ulei de masline, miere, zeama de lamaie, vitamina a, vitamina e si daca iti permiti, ulei de argan. Tine masca asta cateva ore in cap (vezi ca trebuie aplicata tot parul, insistand pe varfuri) si apoi clateste bine;
Mai sunt aici si alte tratamente http://ideipentrufemei.blogspot.ro/......uscat.html
A, nu ti-am dat produse pentru ca au multe chimicale si chiar nu merita sa cheltuiesti o avere pe ele cand te poti trata pe alte cai, naturale care te ajuta de 100 de ori mai mult!
Multa bafta!:*