| Gzb_Andreea_ a întrebat:

Vreau sa ma vopsesc cu albastru de metil. Am inteles ca dupa 2-3 spalari se face verde. Ca sa nu se intample asta, trebuie sa amestec albastrul de metil cu putin violet de gentiana.
Habar nu am cum sa prepar chestia asta

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, in primul rand, o prepari astfel: amesteci albastru de metil cu balsam de par, nu conteaza de care, dupa care aplici pe par la fel cum ai aplica o vopsea obisnuita, doar ca lasi amestecul ala doar vreo 5 minute. Daca lasi prea mult, o sa iti iasa prea inchis, dar nu e problema pentru ca dupa 1-2 spalari iese numai bine.
Si da, se face verde dupa ~ 3 spalari, dar doar daca ai parul blond. Daca esti satena sau chiar bruneta trebuie sa te decolorezi inainte. De exemplu, mi-am facut si eu o suvita la fel, (eu fiind bruneta natural) si m-am decolorat de 3 ori, si acum a ramas albastru, insa la inceput, cand era decolorat doar o data, se facea verde imediat.

1 răspuns:
| Nicol12378 a răspuns:

Daca vrei sa ramana albastru trebuie in primul rand sa ai culoarea parului mai inchisa dar daca esti blonda punde niste violet de gentiana si totul va fi ok.