| Anonimm2005 a întrebat:

Buna ziua, oare ma poate ajuta cineva cu aceasta întrebare pentru ca nu inteleg, am fost la optica sa imi iau ochelari pentru ca nu mai vedeam la depărtare si nu inteleg de ce o rama este mai mare si una mai mica, daca ma uit foarte atent la ei asa este si nu înțeleg de ce, am întrebat pe câtiva prieteni si ei au observat chestia asta, am miopie diferita dar ar trebui sa fie egali nu?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vorbesti aici de ramă nu de lentila. Lentilele conteaza, pe acolo privesti, nu ramele. Mergi inapoi la ei si le spui asta.

| sierra1 a răspuns:

"de ce o rama este mai mare si una mai mica... câtva prieteni si ei a observat chestia"

e vorba de DOUĂ rame și un prieten sau O ramă și mai mulți prieteni?

| Anonimm2005 explică (pentru sierra1):

Sa stii ca nu e obligatoriu sa răspunzi daca chiar te deranjează greșeala mea de scriere puteai sa ignori pur si simplu, am scris repede ok

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimm2005):

Nu ne-ai lămurit, cum e, sunt două rame sau cum?

Luminează-ne nu fă fițe!
De ce aș ignora când am venit să ajut?

| Anonimm2005 explică (pentru sierra1):

Nu sti cum arata o rama de ochelari vrei sa iti desenez,normal ca sunt doua lentile ca doara nu vezi numa cu un ochii, doar ca o parte e mai mica si una mai mare si nu am înțeles de ce(la stangu e mai mare si la dreptu mai mica, nu sunt egale), daca nu iti convine nu mai răspunde stai calm/calma ca nu esti singura/singurul de pe aceasta app, am pus întrebarea aceasta pentru ca nu stiam

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimm2005):

"| Anonimm2005: Nu sti [atenție, ai uitat un 'i'] cum arata o rama de ochelari "

mami, te-am intrebat dacă e vorba de DOUĂ rame, NU de două lentile, doar nu ești pirat/ă!

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimm2005):

~nu am înțeles de ce(la stangu e mai mare si la dreptu mai mica, nu sunt egale~

tocmai ce ți-am răspuns dar pare că ai probleme cu ințelegerea unui text: ori rama e un rebut, ori ți se pare. Asta așa, pe scurt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De obicei, mărimea ramei este identică la ambii ochi. Dacă mă uit foarte atent... Ce diferență de mărime vezi, când te uiți foarte atent?

| Anonimm2005 explică (pentru sadrian46):

La ochiul stang e mai mare decat la ochiul drept rama nu e egala vine drept si dupa se duce putin in jos

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimm2005):

Ori ochelarul/rama e un rebut, ori ți se pare. Asta așa, pe scurt

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimm2005):

Atunci mergi la cine ți l-a vândut să ți-l schimbe.

| Anonimm2005 explică (pentru sadrian46):

De exemplu la ochiul drept e mai mica rama la stângul se observa ca e mai mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa zici ca marimea lentilelor de la perechea de ochelari difera?

| Anonimm2005 explică (pentru anonim_4396):

Rama cred ca e asa din fabrica nu am o explicație, lentila o face dupa rama sa incapa acolo da nu înțeleg de ce nu e egala rama, am observat dupa ce i-am luat si vreau sa ii schimb, si la ochelari de soare rama este egala