| Tamari123 a întrebat:

Ca sa te vopsesti la coafor sau acasa trebuie sa nu te speli pe cap inainte?

7 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Trebuie neapărat să te speli pe cap înainte doar dacă mergi la tuns, ca să nu alunece foarfeca.
Dacă mergi la vopsit, cel mai bine ar fi să nu te speli cu măcar 2-3 zile înainte. Dacă e o vopsea care implică și decolorarea părului e cu atât mai important să fie cât mai gras părul.
Vopseaua și decolorantul îți atacă părul și scalpul, iar acel strat de sebum pe care îl are părul despre care spunem că "s-a îngrășat" e ca un fel de folie/barieră care îți protejează părul.

| Lioana a răspuns:

E recomandat sa nu-l speli in ziua vopsirii. E si mai bine sa-l vopsești numai dupa o saptamana de la spalarea parului.
Eu mi-am spalat parul odata la coafor si dupa aceea am spus ca vreau si vopsire. Stilistul mi-a spus ca nu poate sa ma vopseasca daca am parul proaspat spalat si ca trebuia sa spun de la inceput ca vreau si vopsire, ca sa nu-mi spele parul.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Exact. Trebuie ca in momentul in care te vopsesti sa nu fi spalat/a pe cap de cel putin 48 ore, ideal de mai mult timp. Stratul de sebum care se afla in mod normal pe par il protejeaza in timpul vopsirii.

| Raducons a răspuns:

Cred ca e invers din cate am vazut intai te spala si dupa te vopseste.

| andreia67 a răspuns (pentru Raducons):

E exact pe dos. Intai te vopseste apoi te spala.

| Ionut58282856 a răspuns:

Inainte de a te vopsi doar daca ai parul scalpul ( pielea de pe cap) sensibil doar atunci nu te speli pe cap o saptamana iar daca nu il ai sensibil si nu apar coji sau bube sau alte chestii sa ai parul spalat pentru ca atunci cand nu te speli grasimile secretate raman pe par si chiar afecteaza procesul de vopsire. Sper ca te-am ajutat

| NicoleEazi a răspuns:

Pareriile sunt impartite, sunt persoane care se vopsesc pe parul ingrasat ca cica tine mai mult si sunt altele care se vopsesc pe parul proaspat spalat din acelasi motiv, le-am incercat pe ambele si nu este nicio diferenta, mi-a tinut la fel culoarea

| GyS2018 a răspuns:

Recomandat ar fi ca parul sa fie cat mai murdar ca vopseaua sa prinda cat mai frumos si cat mai bine.