| chiara a întrebat:

Cand tin vreo cura de slabire mai drastica, mi-e tot timpul frig. De ce? Cum pot combate simptomul asta?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ti-e frig pentru ca nu te alimentezi caloric!
Nimic DRASTIC nu e bun!
Slabeste prin sport si o dieta recomandata de un nutritionist in functie de nevoile organismului tau!
Corpul are nevoie de o alimentatie echilibrata! Cate putin din tot ce este bun si sanatos, fara excese!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu tine cure de slabire drastice. Imposibilitatea termoreglarii este un semn ca ceva grav se intampla in organism, ca nu-i oferi strictul necesar. In paralel sufera si inima, doar ca pe muteste.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, ti se reduce cantitatea de metale de baza din organism (calciu, magneziu, fier).
Slabirea trebuie facut treptat, apoi mentinuta greutatea cu grija, timp de min 6 luni.
Cura de slabire are ca scop reducerea greutatii, formata din grasimile depuse in plus, nicidecum reducerea mineralelor de baza!
Daca totusi este nevoie, o cura de slabire intensa trebuie facuta sub control medical! Nu degeaba, si in cazul grevelor de foame se procedeaza la fel!