Care ceaiuri ajuta la mentinerea siluetei?

Slăbesc ceaiurile? Voi ce părere aveţi? Care au dat rezultatele mult aşteptate şi care v-au dezamăgit?
Dacă suntem intru totul sinceri, recunoaştem că nu putem să slăbim doar cu ceaiuri. Acestea trebuie să fie asociate unui stil de viată sănătos, şi asta nu doar din punct de vedere alimentar. Să vedem totuşi care ceaiuri ne ajuta sa slabim:

Primul pe lista noastră este ceaiul verde. Acesta scade nivelul colesterolului, este antioxidant şi reduce stratul adipos. La fel şi ceaiul negru.

Ceaiul de frunze de dud este benefic dacă suferiţi de gastrită sau ulcer şi în plus este recomandat dacă doriţi să slăbiţi.

Ceaiul de urzică
: pe lângă faptul că este bogat în vitamine, este eficient şi pentru persoanele anemice. Are un efect deosebit asupra organismului pentru că taie pofta de  mâncare si este un bun diuretic.

Ceaiul de soc ajută la eliminarea toxinelor din organism, provoacă transpiraţie abundenta şi are efect laxativ. În plus vindecă gripa şi tratează diferite afecţiuni ale pielii.

Ceaiul de anghinare îmbunătăţeşte digestia şi favorizează eliminarea toxinelor din corp. Cura se ţine timp de o luna şi apoi este recomandat să se facă o pauză.

Ceaiul de mătase de porumb combate reumatismul, artrita şi este de ajutor în caz de obezitate. De asemenea măreşte volumul secreţiei biliare şi facilitează eliminarea surplusului de apă din ţesuturi. Cura durează cel mult 3 luni apoi se recomandă o pauză.

Ceaiul de papadie este depurativ si excelent dacă intenţionaţi să slăbiţi.

Ceaiul de leuştean este antialerigc, diuretic şi are efect laxativ.

Indicat ar fi să cereţi sfatul unui medic înainte de a incepe o astfel de cură. Uneori şi excesul de ceaiuri poate fi dăunător.

Vă invităm să ne spuneţi ce tipuri de ceaiuri aţi încercat şi care au fost rezultatele!

by

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hai să fim serioși!
Când o combate ceaiul greutatea corporală așa cum se suștine eu mă ofer prima să devin cobai, sincer.
Sunt adjuvante, nimic mai mult.
Eu am încercat multe ceaiuri și la ora actuală nu pot afirma că da acest ceai "x" slăbește, te vindecă, etc. cu toate că tind spre consumul natural al produselor alimentare.
Am citit și citesc în continuare despre puterea ceaiurilor dar nu cred, la mine nu a avut niciun efect scontat cu dietă cu tot inclusiv mișcare zilnică.
Consumul excesiv de ceai provoacă acufene.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am folosit ceai verde antiadipos, la mine a dat rezultate.

| LoveMusic a răspuns:

Ceaiul verde este foarte foarte bun pentru menţinerea siluetei şi pentru sănătatea organismului.Eu ştiam că şi ceaiul de mentă şi lămâie ajută şi este săntos. Ceaiurile ajută doar pentru a te menţine în formă, nu şi pentru a slăbi, deşi am citit despre puterea ceaiurilor, ele doar te menţin în formă, sunt bune, întradevăr. Ceaiul verde, la mine, a dat rezultate.

| freehugs a răspuns:

Eu stiam de ceaiul verde, ceaiul de lamaie sau ceaiul de sochappy

| Creatza_4434 a răspuns:

Nu credeti ca daca toate aceste ceaiuri ar avea efecte, toate femeile ar fi suple? Nu ar mai avea probleme cu greutatea? Sincer dupa parerea mea cel ma bine e o dieta echilibrata si cat mai mult sport. take carewinking

| remus a răspuns:

Ceaiul de anghinare pentru mine este foarte bun in afectiunile ficatului, cultiv in gradina proprie, recoltez treptat frunzele, le usuc la umbra si am tot timpul pentru tratament.

| yanny`s a răspuns:

Eu am incercat cu ceai verde si chiar s`a vazut diferenta:*

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Ceaiul verde. Bunica mea foloseste si spune ca a slabit.

| GabiCh93 a răspuns:

Ceaiul verde

| georgiana_7515 a răspuns:

Ceaiul de lamaie, verde sau de fructe de padure!

| DeyCj a răspuns:

Părerea mea este că ţine mai mult de psihic treaba cu ciaurile. Că bei ca raţa ceai şi la un moment dat chiar ajung să crezi că ai slăbit.Eu recomand aici sportul; mişcarea şi dacă o faci seara sau o juma de oră pe zi, plus că este şi sănă toasă şi îţi măreşte rezistenţa organismului la efort fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii asculta ceaiurile te slabesc ceai menta, ceai soc, menta, musetel
Noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar exista un astfel de ceai femeile (in particular) n-ar mai cumpara atatea pilule si tot felul de aiureli menite sa le ajute sa slabeasca... Ar face economii, nu credeti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ceaiul verde este eficient pentru slabit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu recomand ceaiul verde este bun.Acum depinde si de fiecare persoana si de organism.Pe mine ma ajuta sa ma mentin in forma.Si te simti ma usor si relaxat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici odata nu o sa ai rezultate rapide intr-o cura cu ceaiuri, indiferent de care ar fi vorba, atita timp cit vei minca orice si oricum, la orice ora din zi.In momentul in care iti faci un program de masa pe care sa-l respecti (cinci mese pe zi ), maninci cite putin din toate alimentele, fara restrictie, trebuie sa ai rezultate. Daca e vorba de slabit atunci ai nevoie si de un calcul al caloriilor consumate zilnic.Eu am incercat asa ceva, si vreau sa va spun ca am reusit cu toate ca nu m-am abtinut foarte mult, dar am tinut cont de mese si de nr de calorii pe care le-am consumat, iar ceaiul care l-am folosit a fost cel de soc, care de altfel am auzit ca nu e bun pentru cei ce au probleme cu inima si am slabit in 3 saptamini 3 kg.Va doresc succes si voua.

| dailydaisy07 a răspuns:

Cel de soc e super bun dar cred ca e bun si cel de galbenele

| elviracostantea a răspuns:

Sunt fff bune toate ceaiurile

| imiplacfemeile a răspuns:

Caiul verde! acesta provoaca arderea toxinelor, si purgatie!

| roxana2610 a răspuns:

A fost dovedit faptul ca ceaiul verde reduce nivelul de colesterol si ajuta la imbunatatirea nivelului de colesterol "bun". In plus, ajuta la imbunatatirea sistemului imunitar si la eliminarea kilogramelor in plus daca este consumat cu regularitate.

| mmady1 a răspuns:

De cate ori pe zi ar trebui sa bem ceaiul de papadie?

| didilutza a răspuns:

Ceaiul verdehappy