| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac ca sa scap de puncte negre? ce produse ar trebui sa iau sau aparate, creme, masti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la cosmeticiana sa ti le extraga sau daca sunt foarte mari poti sa-ti iei niste plasturi pentru extragerea lor pe care sa-i aplici dupa ce ai stat cateva minute la aburi pentru a ti se deschide porii. Plasturii nu functioneaza foarte bine daca punctele nu sunt suficient de mari.

Dupa poti sa folosesti un produs cu acid salicilic/BHA ( daca nu esti alergic la aspirina ) pentru a preveni aparitia punctelor negre si pentru a le trata pe cele existente deja. Acidul salicilic este un exfoliant care patrunde in pori si curata sebumul din ei, astfel nu se mai produc la fel de multe puncte negre.
Eu folosesc produsul asta si nu mai am probleme cu punctele negre : http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html
Iti recomand sa te abonezi la newsletter-ul lor si sa comanzi cand au transportul gratuit ca sa economisesti niste bani.
PS : scruburile/exfolierea mecanica nu este recomandata pentru ca ea doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si iti da falsa impresie ca ai scapat, dar sebumul oxideaza din nou, iar " mizeria" tot in pori ramane.

Foloseste si un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte ( nu se compara cu un exfoliant ), praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea punctelor negre prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM. Este formulat corect.
https://beautybydoerthy.files.wordpress.com/......schgel.png

Acestea sunt beneficiile bha-ului ( produsul mentionat de mine are si ingrediente care ajuta la prevenirea imbatranirii pielii ) :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti o curatare mecanica, cu sapun si malai.
Spalat-ti fata cu apa calda, apoi sapunesti mainile foarte bine si introduci doar degetele in malai, dupa care freci usor fata, circular, mai ales in zonele unde ai puncte negre.
Cand ai terminat de curatat toata fata, te clatesti cu apa calduta si se stregi usor, cu un prosop foarte curat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am folosit asta si chiar a dat rezultate
https://www.amway.ro/......essentials

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Black Mask iti recomand.

| dragos9009 a răspuns:

De departe cea mai eficientă metodă de îndepărtare a punctelor negre este baia cu aburi.
Pune într-un vas cu apă fierbinte o lingură de flori de muşeţel şi cu capul acoperit cu un prosop stai deasupra vasului cât de mult poţi sau până se răceşte apa.
Dupa ce s-a înmuiat pielea şi porii s-au deschis, masează cu un tifon curat zonele cu probleme, fără să presezi prea tare pielea ca să nu apară răni. La final, clăteşte faţa cu apă rece pentru a închide porii şi aplică pe ten o loţiune astringentă, calmantă şi dezinfectantă.
http://www.clicksanatate.ro/......_8999.html si siteul asta