| afrodita3333 a întrebat:

Ce machiaj credeti ca merge la o tinuta in nuante pastel?

11 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nude ori ceva care sa puna accent doar pe o parte a fetei, gen un ruj rosu si atat. Sau conturarea ochilor si un lip gloss in nuante naturale.

| Laura927 a răspuns:

Bineînțeles depinde de modelul tinutei!
De obicei este esential sa folosești un ruj foarte bine conturat culoarea piersicii pentru o precizie buna te sfătuiesc sa folosești un contur de buze de aceeași culoare!
Pentru ochii foloseste un roz pal in Colțul intern al ochiului si un contur foarte finut maro deschis ( începând de la jumătatea pleoapei pana la Colțul exterior)
Rimel
Putin blush peach!

| LoriLoL a răspuns (pentru Laura927):

Nu am inteles ce treaba are modelul tinutei cu machiajul? nici tu nu ai specificat legatura.happy

| Laura927 a răspuns (pentru LoriLoL):

Daca e o rochie de vara nu poti folosi un make-up foarte strident nu?
Indiferent de tenta culorii( peach, lila, roz etc)
In schimb daca este un costum elegant pastel, poti folosi un machiaj mai bine definit decat daca ai purta o rochita de vara, părerea mea!
Tu ce crezi?

| LoriLoL a răspuns (pentru Laura927):

Nici pic de logica nu gasesc in parerea ta, sincer! de ce nu poti purta un machiaj strident intr-o rochie de vara? ce treaba are costumul cu rochia? aici era vorba de intensitatea si multitudinea culorilor.la o tinuta f colorata(nu conteaza ca e rochie costum palton etccc.) normal ca nu folosesti aceleasi culori si tot atatea, le reduci.mai degraba conteaza evenimentul la care participi si momentul(zi/seara)ca sa stii cum sa definesti machiajul tau.(adevarul e ca intrebarea ei e cam generala si putin aiurea)

| Laura927 a răspuns (pentru LoriLoL):

Draga mea daca nu poti aprecia un răspuns cu bune intentii ma bine nu zici nimic!
Este logic ca nu poti purta un singur make-up si la o rochie si la un costum! Adica ce e lipsit de logica in răspunsul meu?
Eu am mult timp de cand ma machiez profesional sa zic asa(am facut cursuri) si nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba! oricum tu esti cea care nu stie sa se macheze, nu eu! De aia ceri sfaturi pe TPU!
Tu fa cum vrei, nu eu o sa fiu arlechin pe strada ci tu pentru ca nu respecți regulile nescrise din machiaj!(da se numesc reguli nescrise, uita-te in DEX daca nu stii asta pana acum)
O zi buna si nu te obosi in a scrie ceva înapoi ca iti dau ignor!

| lorelol a răspuns (pentru Laura927):

Cred ca m-ai confundat domnisoara! eu n-am cerut niciun sfat pe aici sunt make-up artist(poate ai auzit de mirela vescan, am invatat multe de la easmug) si incerc sa dau un sfat fetelor care chiar vad ca n-au habar.am citit de 5 ori rasp tau si sa zicem ca nu te-ai exprimat bine., esti varza fara suparare! e problema ta daca te-ai simtit deranjata de critica mea, nu a fost cu o intentie rea nicidecum! machiaZa-te profesional mai departelaughing)(degeaba faci cursuri daca nu ai un habar, dar nu contest imaginatia ta)ai auzit si tu de reguli nescrise laughing

| LoriLoL a răspuns:

Un machiaj putin mai ''cuminte'' care nu va reflecta in niciun caz toate culorile de pe tinuta nici macar cateva.ori natural.ori foarte putina culoare.si un gloss ca e mai jucaus.

| Brunette67 a răspuns:

Depinde unde porti acea tinuta. :* si la ce ora. Dacă te duci la un eveniment si e seara merge un machiaj cu maro. si un ruj rosu.
Dacă il poti ziua la un eveniment mai putin important iti poti face machiajul cu maro si un ruj nude. Dacă hainele sunt in nuante cuminti, machiajul trebuie să fie mai indraznet ca sa pari vie, nu stearsa. Pupici :*