Întrebare recomandată | Dana a întrebat:

Ce masti pentru par sa folosesc? Am parul uscat si ars. Vreau masti naturale.Mersi multhappy

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Partea arsă trebuie tăiată, renunță la placă. Poți face o mască din gălbenuș de ou, vitamina A, ulei de ricin.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Masti cu ulei de argan, ulei de masline, de ricin, ou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste ulei de ricin, argan sau masline.

Dar cum chestiile astea nu-s atat de practice eu iti recomand si o masca ridicata in slavi : http://www.aoro.ro/......eteriorat/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput invata sa mananci sanatos, cel putin 2L de apa pe zi, cura de detoxifiere(se recomanda o cura cu mere 1 zi pe saptamana-asta cu acordul medicului daca sunt ceva probleme de sanatate) la care se adauga mastile pentru par de mai sus.
Nu uita ca, strea de sanatate a parului poate reda o lipsa de vitamine si minerale, apa din organism. Hidratezi organismul(scalpul are benefici in urma unei detoxifiere, mai multa apa zilnic, vitamine+minerale)+ mastile cu ulei de recin=un par sanatos, viguros etc.

| Okkultist a răspuns:

Nu folosi oul, iti recomand sa-l las. Parul uscat se datoreaza climei, sau produselor de par diferite. Iti recomand asa, si iti garantez ca va merge, nu te du la dermatologi saracii o sa va dea ca sa scape de voi iti zic sigur laughing E ca si cu vitaminele artificiale de la farmacie, nu te ajuta. Va fi placebo.
Deci: Cumpara ulei de masline extravirgin, era denumit arulul lichid in Egiptul antic. Zilnic maseaza scalupul, pe tot parul. Seara sau dimineata, timp de 15 minute, sau 10 daca nu ai rabdare. Lasa uleiul o ora si dupa spala-te daca vrei sau dormi punand pe perna un prosop si ca sa adormi mai repede poti sa-ti faci o perna din plante frumos mirositoae cu vata, dar asta e alta poveste. Mai poti folosi uleiul de argan, aurul desertului, este foarte bun tot asa. Sau cel de ricin il folosesti la fel. Poti sa le incalzesti 3 minute pe foc... Eu iti recomand masline, este foarte bun. Sa nu mergi sa ei prosti de la farmacie, natura ti-a oferit destule. Si relaxare, incredere in sine asta e cel mai importanthappy O zi frumoasa, sper din inima ca te-am ajutat. Si, sa ai o alimentatie bogata in fructe si legume.

| BTWIN a răspuns:

Galbenus de ou si miere de albine folosea sora mea parca

| Aida55 a răspuns:

Lasa mastile, e prea tarziu! Singura solutie e foarfeca! laughing Si mai usor cu placa! Continua asa si parul o sa iti devina ca matasea de porumb. rolling on the floor

| MariaMarya85 a răspuns:

Buna Dana!
Pai, si eu am trecut prin aceeasi situatie.
Insa am ascultat sfaturile unei prietene. Mi-a spus asa:
1. Sa ma pieptan cum ma trezesc
2. Sa ma pieptan la pranz, pe la 13:00
3. Sa fac o scurta baie a parului (doar parul sa il spal) la 18:00, sau 19:00
4. Sa ma pieptan inainte sa ma culc
5. Sa ma culc cu parul prins
Nu cer funda neaparat, totusi sper ca te-am ajutat happy

| MariaMarya85 a răspuns:

Si al meu parul era la fel pana cand am inceput sa folosesc masca de banane.Masca cu banană şi ou

Amestecă o banană şi un ou într-un blender şi aplică pasta rezultată pe părul uscat, uniform. Lasă să acţioneze timp de 15 minute, apoi clăteşte. Proteinele concentrate din ou şi vitaminele şi minerale din banană formează un adevărat cocktail concentrat de substanţe nutritive pentru părul tău.

Masca cu avocado şi banană

Un fruct la fel de hrănitor ca şi banana, avocado conţine omega 3, ceea ce oferă strălucire şi hidratare intensă părului tău. Nu uita că avocado trebuie lăsat câteva zile într-un loc întunecat, până ce se înmoaie şi devine cremos. Pisează-l apoi împreună cu banana şi aplică pe păr. Lasă 15 minute şi apoi clăteşte. Pentru ca părul tău să primească şi energie din interior, include avocado şi în dieta ta.

Masca cu banană şi ulei de măsline

Dacă părul tău este foarte uscat şi degradat, amestecul de banană şi ulei de măsline este perfect pentru a-ţi rehidrata profund fiecare fir de păr.
Pisează o banană şi adaugă două linguri cu ulei de măsline extravirgin, presat la rece. Amestecă bine şi aplică apoi pe păr, masează, lasă să acţioneze timp de 15 minute şi spală-te cu un şampon blând.

Masca cu banană şi vitamina E

Pisează o banană şi toarnă în piureul format două linguriţe de vitamina E sau sparge câteva capsule de suplimente de vitamina E şi toarnă conţinutul în masca ta. Vitamina E este o adevărată comoară pentru părul şi pielea ta, fie că este inclusă în dieta ta zilnică, fie că este aplicată extern.

Mască cu banană şi ulei de argan

Uleiul de argan este unul dintre cel mai intens hidratante şi reparatoare uleiuri vegetale. Ajută la repararea firului de păr şi îl învăluie într-o peliculă protectoare. Procedează ca şi în cazul măştilor de mai sus: amestecă piureul de banane cu o linguriţă sau două de ulei de argan.

De asemenea, poţi aplica şi o mască simplă cu banană, dar pentru ca părul tău să beneficieze de cât mai multe elemente care îi refac structura şi îl protejează, include şi alte elemente naturale în măştile tale, precum cele de mai sus, sau altele, precum uleiul de migdale, uleiul de ricin, din sâmburi de struguri sau susan.

| lalae a răspuns:

Foloseste miere.

| NataliaBabalici a răspuns:

Foloseste uleiul 100% pur dina arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. Pe mine m-a ajutat foarte mult

| CamiiŢucăă a răspuns:

Ulei de ricin. Este bun dar este destul de scump happy

| codrutatomoiaga a răspuns:

Si al meu parul era la fel pana cand am inceput sa folosesc masca de banane.Masca cu banană şi ou

Amestecă o banană şi un ou într-un blender şi aplică pasta rezultată pe părul uscat, uniform. Lasă să acţioneze timp de 15 minute, apoi clăteşte. Proteinele concentrate din ou şi vitaminele şi minerale din banană formează un adevărat cocktail concentrat de substanţe nutritive pentru părul tău.

Masca cu avocado şi banană

Un fruct la fel de hrănitor ca şi banana, avocado conţine omega 3, ceea ce oferă strălucire şi hidratare intensă părului tău. Nu uita că avocado trebuie lăsat câteva zile într-un loc întunecat, până ce se înmoaie şi devine cremos. Pisează-l apoi împreună cu banana şi aplică pe păr. Lasă 15 minute şi apoi clăteşte. Pentru ca părul tău să primească şi energie din interior, include avocado şi în dieta ta.

Masca cu banană şi ulei de măsline

Dacă părul tău este foarte uscat şi degradat, amestecul de banană şi ulei de măsline este perfect pentru a-ţi rehidrata profund fiecare fir de păr.
Pisează o banană şi adaugă două linguri cu ulei de măsline extravirgin, presat la rece. Amestecă bine şi aplică apoi pe păr, masează, lasă să acţioneze timp de 15 minute şi spală-te cu un şampon blând.

Masca cu banană şi vitamina E

Pisează o banană şi toarnă în piureul format două linguriţe de vitamina E sau sparge câteva capsule de suplimente de vitamina E şi toarnă conţinutul în masca ta. Vitamina E este o adevărată comoară pentru părul şi pielea ta, fie că este inclusă în dieta ta zilnică, fie că este aplicată extern.

Mască cu banană şi ulei de argan

Uleiul de argan este unul dintre cel mai intens hidratante şi reparatoare uleiuri vegetale. Ajută la repararea firului de păr şi îl învăluie într-o peliculă protectoare. Procedează ca şi în cazul măştilor de mai sus: amestecă piureul de banane cu o linguriţă sau două de ulei de argan.

De asemenea, poţi aplica şi o mască simplă cu banană, dar pentru ca părul tău să beneficieze de cât mai multe elemente care îi refac structura şi îl protejează, include şi alte elemente naturale în măştile tale, precum cele de mai sus, sau altele, precum uleiul de migdale, uleiul de ricin, din sâmburi de struguri sau susan.

| Ramona2000264 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, eu iau cam 3 galbenusuri de ou si le bat bine pana se fac crema, apoi le dau pe tot parul si imi pun o casca ca ceea de vopsea si stau cam o ora, dupa ma spal. Cam la a2 folosire da roade!

| antoonia a răspuns:

Castraveți laughing)

Apropo twilight

| marina82 a răspuns:

Un tratament eficient este gama de masti de la Elseve.

| Dulcika28 a răspuns:

Ulei de masline + ulei de argan, in cantitati egale si il aplici pe tot parul. Crede-ma rezultatul este unul magic daca pot sa spun asa! Eu il folosesc odata pe saptamana inainte sa ma spal pe cap, intr-o luna o sa iti creasca parul mai lung si mai sanatos! Sper ca te-am ajutat cu ceva!winking

| Sw33t20 a răspuns:

Uite aici cateva masti naturale pe care le poti prepara acasa http://bewoman.ro/frumusete/masti-homemade-pentru-parul-uscat.html

| Marinellaaa a răspuns:

Eu folosesc ulei de masline sau keratina, bicarbonat.

| ßąßiiiTm a răspuns:

Uleiul de Ricin e foarte bun!