| biiiannca a întrebat:

Ce rochie sa port la nunta? Sa iau una pana jos lunga,sau una pana la genunchi, care se potriveste mai bine la o nunta?

14 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Eu as zice una lunga daca esti inalta..eu asa mi-am luat: http://www.google.ro/......tp?/imgres
doar ca pe varianta mai lunga :))

| AndressAndreea a răspuns:

Acum depinde. In primul rand incearca sa afli cromatica de acolo, adica ce culori vor avea decoratiunile etc. si incearca sa asortezi culoarea rochiei cu cele de acolo. Sincer eu as opta pentru rochia lunga, fiind un eveniment destul de formal.winking

| BlackD a răspuns:

Depinde si de unde se face nunta, si ce invitati sunt acolo. Daca e o nunta cu persoane importante o rochie lunga ar fi cea mai potrivita, daca este o nunta intre prieteni o rochita pana la genunchi ar fi foarte draguta. Am mai zis la un restaurant "de fite" merg rochiile lungi, la un restaurant "normal" merg rochiile mai scurte happy
Sper sa iti alegi tinuta cea mai potrivita
ps. daca ai o inaltime... daca esti mai scunda evita rochiile lungi, te fac sa arati ca un pitic indesat rolling on the floor

| NoNaMe2000 a răspuns:

Mai lunga... parerea mea...

Răspuns utilizator avertizat
| linsey a răspuns:

Rochiile maxi (lungi) sunt foarte in voga vara aceasta dar depinde care te avantajeaza m'ai mult depinde si de ce culoare are rochia si pantofii big grin:*

| biiiannca explică (pentru linsey):

Pai eu sunt inalta, rochia este lunga de culoareea peach si pantofii negri :d

| Emma112 a răspuns:

Mai bine una scurta big grin
Intr-o rochie lunga nici nu stiu daca ai sa poti dansa...
Depinde ce te reprezinta sau ce te avantajeaza...winking

| Emma112 a răspuns:

Eu nu am inteles...e nunta ta sau esti invitata thinking
Daca e a ta, atunci cred ca mai potrivit ar fi sa fie lunga...

| biiiannca explică (pentru Emma112):

Sunt invitata la nunta, eu sunt o fata inalta happy

| Emma112 a răspuns (pentru biiiannca):

Daca esti inalta si ai picioare frumoase, lasa-ti-le la vedere purtand o rochie mai scurta big grin

| Mikys99 a răspuns:

Tie ce rochie de mireasa ti se potriveste?
scris de Ioana-Catalina Pavel
Unul din lucrurile care iti revin tie exclusiv sa le planifici este rochia de mireasa. Poate nu tu vei fi si cotizantul, insa trebuie sa stii ce fel de rochie iti cumperi. Astazi sunt zeci si sute de modele minunate, asa ca ai de unde alege. Pentru a face o alegere cat mai buna, trebuie sa stii ce fel de rochie se potriveste conformatiei tale. Chiar daca vei mai slabi, sau te vei mai ingrasa pana la nunta, structura corpului ramane mereu aceeasi.
Tu iti cunosti corpul cel mai bine, si tot tu trebuie sa fii sincera cu tine si sa iti admiti si defectele fizice, nu numai calitatile. Numai asa vei putea sa alegi o rochie de mireasa perfecta, care sa te transforme in ziua nuntii intr-o femeie minunata, senzuala si feminina.

Daca ai piept mare, solduri late si talie subtire, rochia potrivita pentru tine ar fi : o rochie de mireasa dreapta, care sa iti puna in evidenta talia. Astfel, daca ai curbe foarte pronuntate, intre sani si talie, intre talie si solduri, incearca o rochie in forma de A, concentrata pe talie. Evita rochiile de sirena care iti evidentieaza foarte mult soldurile late.

Rochie White One

Salon Mariage Couture

Rochie Maria Karin

Salon Marithe

Daca esti bine proportionata cu exceptia zonei dintre coaste si solduri, ti-ar sta bine intr-o rochie care sa aiba talia mai joasa, stransa pe corp la inceput si apoi care se desface in trepte pana in jos, asemeni unei fuste iar in partea de sus sa fie legata dupa gat. Aceasta e o rochie tip « printesa ».

www.mariajlux.ro

Rochie Benjamin Roberts, Salon Marithe

Daca nu ai linia taliei definita, distanta dintre umeri si solduri e o linie dreapta, atunci o rochie greceasca ti se potriveste cel mai bine, pentru ca defocalizeaza atentia de pe talie, si se indreapta mai degraba spre sani sau catre intreaga silueta. Sa nu incerci una din rochiile din prima categorie, va atrage atentia prea mult asupra taliei tale. In schimb, daca vrei sa iti transformi silueta, si nu sa o ascunzi poti opta si pentru o rochie sirena, care imbratiseaza talia si da un aspect de clepsidra, foarte feminin, cu detalii masive in jurul bustului si in jurul poalelor.

Salon Nava Bride, Rochie Nesi

Salon Mariage Couture, rochie La Sposa

Ai forme voluptoase, sani mari, putina burtica, solduri si partea dorsala rotunjite? Incearca o combinate intre rochie de bal cu rochie in forma de A. Aceasta cade in general bine pe orice tip de conformatie. Incearca sa eviti braurile sau mantiile, care te pot face sa arati mai mare decat esti.

Salon Nava Bride, rochie Chamah

Salon Sposa Dela Amore, rochie San Patrick

Daca fizionomia trupului tau aduce cu forma de para, adica ai forme mai mici in partea de sus, si mai voluptoase in partea de jos, ti-ar trebui o rochie imperiala: o combinatie intre rochia de bal si rochia sirena, unde ai o fusta ampla si un corset foarte stramt. Aceasta iti va contura partea de sus si va acoperi partea mai plina de jos. Nu uit ca fusta trebuie sa inceapa neaparat de sub talie, pentru a acoperi soldurile late.

Salon Magic Bride, rochie Sottero & Midgley

Salon Mariage Couture, rochie La Sposa

Daca esti foarte mica de statura, ti s-ar potrivi cam oricare din rochiile de mai sus. Poate n-ar fi recomandat totusi sa incerci rochia de bal, care e mai potrivita in general pentru persoanele mai plinute si mai inalte. Mai multe detalii aici.

Daca esti mai plinuta, evita rochiile foarte stramte, mai ales daca nu ai talie definita. Alege rochii grecesti sau rochii de bal. Mai multe detalii aici.

Nu te pripi sa iti alegi o rochie. Incearca mai multe care sa se potriveasca conformatiei tale, si alege-o pe cea care iti pune formele cel mai bine in evidenta. E important acest lucru pentru ca o rochie care vine bine e o rochie «supusa» de tine si nu una care te poarta mai degraba ea pe tine. Fundita?

| AllyPisicutza a răspuns:

Eu cred ca una pana la genunchi ar arata perfect

| elenush02 a răspuns:

Eu una nu prea am vazut mirese in rochii scurte dar cum a spus si Emma112, depinde ce te avantajeaza sau te reprezinta