| dante_1298 a întrebat:

Ce sa faci sa stimulezi cresterea parului?

13 răspunsuri:
| nicoleta_5825 a răspuns:

Pentru asta exista anumite tincturi care ajuta la cresterea parului, sau foloseste Revalid.

| ramona22 a răspuns:

Foloseste de la farmacie Gerovital Plant tratament lotiune regenatoare cu petrol, ii foarte bun, folosesc si eu si mi-a crescurt parul destul de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca iti va placea tratamentul, dar este sigur. Iti faci masaj zilnic cu ceapa rasa pe razatoarea de sticla sau folosesti blender, iti acoperi capul si stai cat poti de mult(1-2 ore) apoi te speli cu sapun potasic de la Hofigal. Dupa 10 zile poti face asta de 2 ori pe saptamana, 1-2 luni. Ti se intareste parul, iti creste mai repede si mai des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il uzi cu zeama de radacina si cu un extract din cheratina din par de cal. Sa te piepteni des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna @dante,
In primul rand ar trebui sa iei suplimente alimentare, asta dupa ce iti faci analizele. Iti pot recomanda site-ul meu: www.sanatatesibunastare.ro
Va trebui sa readuci "piramida alimentatiei" in pozitie normala. Daca te intereseaza amanunte imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu miere. E excelenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa ti tai din varfuri odata la trei luini, trebuie sa nul smulgi, dupa fiecare spalare sa folosesti sampon cu balsam, peria cu care te piaptani sa nu o dai la nimeni si sa mananci sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revalidul nu e chiar asa bun... oul si tincturile le recomand...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revalid e pentru caderea parului, nu pentru cresterea sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc un macerat de brusture cu mesteacan, sunatoare, urzica si coji de ceapa facut de mine in casa. Pot spune ca parul este mai rezistent si nu mai cade atat de des ca inainte. Daca pe luna imi crestea 1 cm acum s-a dublat pot spune. Poti incerca si tu nu este greu si nici scump.Iti poti procura plantele de mai sus din plafar.Succes!

| nyyco2006 a răspuns:

Exista in farmacii multe produse care te-ar putea ajuta in acesta problema. Totul depinde de tine. Poti incerca si tratamente naturiste pe care le gasesti la magazinele de specialitate( magazine naturiste).

Chelia complexeaza aproape orice barbat. Unii apeleaza la tot felul de medicamente scumpe. Altii prefera insa metodele naturiste. Iar usturoiul contine elemente extrem de necesare cresterii parului, chiar daca mirosul sau ne-ar face mai degraba sa-l punem doar la friptura. Medicii sustin ca metodele naturiste care dau cele mai bune rezultate in combaterea calvitiei sunt tratamentele cu ou, gazul si usturoiul. Galbenusul de ou poate inlocui cu succes samponul. In faza a doua se recomanda folosirea unei tincturi pe baza de usturoi, cu care se maseaza parul la radacina. Pentru acest masaj se poate folosi si ardeiul iute. Ambele legume sunt eficiente pentru stoparea caderii parului.

Capsicina din ardeiul iute si arsenicul din usturoi stimuleaza circulatia de la nivelul pielii capului si duce implicit la cresterea parului. Se pun 40-50 grame de usturoi in 100 ml de alcool de 40 de grade. Usturoiul se sfarama in prealabil cu un pisalog de lemn. Amestecul se lasa la macerat 7-10 zile. Perioada creste sau scade in functie de anotimp: vara mai putin si iarna mai mult. Se frectioneaza pielea capului apoi se lasa solutia pe par aproximativ 15 minute. Reteta si procedeul se respecta si in cazul tincturii din ardei iute. Doar ca in acest caz e indicat sa folositi manusi de protectie si sa evitati contactul cu ochii. Atentie: tinctura de ardei iute trebuie indoita cu apa (cantitati egale apa si tictura) pentru a nu irita pielea capului. Tratamentul se incheie cu limpezirea parului cu o solutie de gaz: O lingurita de sare, o lingura de gaz si un litru de apa calduta. Daca la final, capul dumneavoastra miroase ca o salata sau a benzinarie, nu disperati. Folositi apa din abudenta pentru indepartarea mirosului. Daca acesta nu dispare imediat, inseamna ca nu ati respectat reteta.

Succes

| alexa4u a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara ulei de ricin.Zic eu ca e foarte bun!

| Valentinasofi a răspuns (pentru alexa4u):

Eu am incercat si nu m-a ajutat.