| NinaY a întrebat:

Chestia vine in felul urmator : Am parul pana la umeri, in fata mai scurt decat in fata, si odata ce asa m'a facut mama natura, il am ondulat. Dar ma enerveaza caci se onduleaza cel mai tare la varfuri si deci varfurile stau in toate partile.Placa imi strica parul si oricum mi s-a stricat, asa ca nu stiu ec sa ii mai fac.as prefera la coafura pe care o am sa am parul drept, dar nu se poate.Asa ca va intreb : Ce as putea face in afara sa ma tund, caci eu vreau sa imi creasca parul?! Sunt disperata, imi urasc imaginea de acum! va rog ajutoooorrrr...
Dau Fundita! :*

Răspuns Câştigător
| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine si mi-am intins parul cu placa in fiecare zi si mi l'am stricat de tot si acum e si mai rau ca inainte. Parul ondulat in general este uscat deci sa'l intinzi cu placa sau sa'l usuci cu feonul nu sunt idei bune deloc.As zice sa lasi tot felul de masti si de prostii si sa incerci si ceva remedii naturiste.Iti recomand uleiul de ricin... la mine una se vad imbunatatiri, iar acest ulei iti face parul sa creasca mai repede si iti repara varfurile despicate. O solutie buna sa-ti lasi parul lung sa sa-ti stea bine ondulat si nu face greseala sa nu te tunzi jumate de an cum am facut eu. Du'te si fileaza'te(filatul nu'ti ia din lungime ci doar iti subtiaza firul de par) si incearca sa'l prinzi in asa fel ca sa-ti stea bine, iar seara poti sa ti'l impletesti, iar a 2-a zi parul va fi mai moale, mai matasos si va fi usor ondulat, dar va sta bine nu in toate directiile:)si nu uita sa folosesti un balsam pentru par uscat si sa il lasi sa se usuce natural
http://www.healthy.ro/......ricin.html
ti'am lasat si un link in legatura cu uleiul de ricin...incearca n'ai nimic de pierdut, dar nu te astepta sa-ti creasca de la prima aplicare:) iar daca te hotarasti sa'l folosesti nu'ti mai trebuie nimic decat sampon si balsam fara masti sau mai stiu eu ce ca sa nu-l ametesti:)
aa si mai poti incerca si uleiul de masline dar sa fie extra-virgin:)si acesta este foarte bun
sper ca te'am ajutat...mult succes:X:X

12 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Paru zic sa nu il imbacsesti, creste oricum el, am mai scris la o tipa, e o metoda care merge si la cel mai ciufulit si naspa par deci: il periezi de n ori cu o perie de genul asta: http://www.tpb.ro/......a-33mm.jpg tii se intinde mai bine ca si cu placa il tot periezi in directia in care vrei si iti sta, garantez apoi iti dai Sunsilk http://www.sunsilk.ro/produse/pg_drept.jpg crema live-in, si faci aceeasi chestie dupa baie NU TII MULT PARUL IN PROSOP, ti-l faci cu uscatoru si cu peria si ti-l intinde perfect, garantez pe chestia asta pentru ca am incercat la o prietena cu parul de genul http://www.mabella.ro/wp-content/uploads/2009/03/parul-pe-bigudiuri.bmp si fara nici un fel de placa, doar cu o perie de genu ala, bafta:)

| Madalina1455684 a răspuns:

Buna.Sti chestia e ca daca te-ai tun s acum recent la coafor trebuia sa iti spuna urmarile.Ca deexemplu si eu m-am tuns "bob" dar aveam parul lung si cea de la coafor mi-a spus ca nu mi-e mila sa imi tau asemenea par lung si a spus ca poate sa imi faca un fel de bob m-ai lung.Adica in spate sa il am mai scurt iar in fata m-ai lung. Dar in fata mi la lasat cam prea lung. Iar apoi mi-a crescut foarte repede.Cand mi-a ajuns la umeri si eu am avut aceiasi problema.Eu placa nu o foloseam deloc.Adica poate as fi folosito daca as fi avut una buna dar aveam o placa care nu era buna de nimic.Si nu am folosit deloc.Si eu mi-l m-ai faceam ondulat tot parul si il m-ai lasam liber iar cand nu il prindeam in coada[toti ziceau ca am coada de iepuroaicax(] si tinandu-l mult timp in coada mi-a crescut foarte repede iar acum imi m-ai sta putin ondulat dar arata mult m-ai bine. Zici ca l-am facut eu. Dar acum folosesc si placa[una m-ai bunalaughing].
Nu prea am idee ce ai putea sa faci.
Daca l-ai intinde cu perie si uscator?
Ca nu iti arde parul.
Incearca.Bafta!

| smilerz19 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, numai ca parul meu e foarte drept si varfurile sunt foarte ondulate.
Cu cat e mai lung parul cu atat e mai drept, si nu filat.
Dar eu nu pot astepta iar pana imi creste asa ca am gasit alta solutie, dar putin mai costisitoare.
Stii ca exista placa de ceramica, aceea strica parul foarte tare. Dar cumparati placa de teflon. Nu strica parul deloc. Problema e ca iti trebuie una de calitate ca sa nu ti-l strice si cele bune sunt peste 200 ron. Normal, sunt si foarte foarte ieftine cu 80 lei dar iti strica parul.
Deci solutia cea mai indicata ar fi sa iti cumperi o placa de teflon peste 200 ron... daca nu iti permiti o placa de acest gen trebuie sa iti lasi parul sa iti creasca. big grin Sper ca am ajutat.

| smaranditza a răspuns:

Singura ai spus:asa te-a facut mama natura! atunci de ce ai intrat asa de tare in panica? eu cred ca ar trebui sa te impaci cu tine insati; gandeste-te ca altele dau bani grei ca sa aiba parul cat de cat ondulat; nu esti nici prima, si sigur, nici ultima care vrea exact invers decat ceea ce are!
dar... poate ca nu ar fi rau sa o intrebi pe mama ta, sa-si exprime si ea opinia sau apeleaza la o coafeza; de acord cu tine ca placa este o solutie fff daunatoare parului tau!
vreau sa spun ca nu ar fi lipsit de noima sa iei in calcul si schimbarea frizurii, astfel incat sa valorifice calitatil parului tau si sa atenueze ceea ce te deranjeaza.ai putea avea o mare surpriza, cred eu! parul ondulat, mai ales la varfuri, nue chiar de colea... te-am pupat!

| poppies a răspuns:

Pai foloseste un tratament pentru par deteriorat.eu folosesc la o luna de la farmec:tratament cu petrol(foarte bun)si poti sa-ti iei o placa mai buna, sau daca nu foloseste o protectie pentru par, dupa ce-l reparihappy. A, poti sa-l lasi asa natural.si al meu e ff ondulat si imi place de un timp, il las asa in voia sortii sa se usuce, si apoi il impletesc asa intr-o parte dezordonat in 4happysau daca nu stii.in 3 e la fel de dragut.Cred ca te-am ajutat putin.
Bafta!

| roxxye98 a răspuns:

Pai. jh eu am avut aceeasi problema dar l'am intins cu placa si nimic apoi cu peria si nu a mers nici asa.asa ca am cauthath magazine jh am gasit un fel de ceara de par cauta in magazine : ceara de par nu mai stiu ce firma era dar stiu ca era ceara de par. cand the dai iei potssin in mana o intinzi jh apoi umezejti putin jh dai in parul intins cu placa sau peria. chiar merge.winking asta pana cand itssi crejte parulwinking asa am facut si eu... aa: potssi sa il incretssejti dk itssi sta bine. potssi face chestia cu ceara jh cu balsam, merge.winking

mult succes sper sa itssi fie de folos mie mi-a fostwinking

app:dk, crezi ca merith fundita. da.winking

| littleangelpretty34 a răspuns:

Pai si eu am placa dar eu nu ma fac pentru ca il am drept si lins ca pisica.
Eu zic sa iti indrepti parul cu feonul si peria dupa ce faci baie dar nu stiu daca o sa poti.sau exista uleiuri special pentru intreptat parul parca

| Tzt a răspuns:

Pai sincer stiu cum te simti... m-am tuns si eu pana la umeri si aveam parul destul de lung, iar dupa am regretat ca m-am tuns desi nu imi stetea deloc rau si toata lumea imi spunea ca imi sta bine(dupa mi-am dat seama si eu ca imi sta binebig grin) am cautat disperata si eu ceva care sa imi faca parul sa creasca mai repede...pana la urma m-am lasat de chestia asta, dar am gasit niste chestii de ex astea de pe un forum ziceau de uleiul de ricin ca ajuta sa creasca parul mai repede si mai ziceau ca daca iti prinzi tot timpul parul in coada impletita o sa ajute fff mult, da acum nu stiu cat de bune sunt astea, mai ai o varianta, extensiile da nu stiu daca ai arunca atatia bani (vreo 300 ron) pe niste extensii care cine stie daca o sa le porti. Sper sa te fi ajutat si cine stie chiar sa functioneze! xoxo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi instyler de la top-shop.eu cred ca e bun:http://www.youtube.com/watch?v=Kka_8xAsId8. acum nu stiu daca ai asa parul da vezi si tu ca sunt mai multe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poate te ajuta Instyler Hot Iron, are trei viteze, pentru tine ar fi ideala prima din ele, 10 min si ai o frizura ca la coafor. Eu sunt fff multumita.

| Roz_pisicuta_1982 a răspuns (pentru anonim_4396):

O perie rotativa e foarte buna nu arde confera volum si luciu ca la coafor iar pentru par tratamente naturiste ulei de masline sau petrol combinat cu alte ingrediente de la Gerovital

| didux a răspuns:

Si eu am parul ondulat tot pana la umeri ...numai ca mie imi place drept si mil fac cu placa in fiecare zii ...acuma ca am luat vacanta nu chiar in fiecare zii. singura SOLUTIE e placa. parerea mea