| carmen_musetescu a întrebat:

Cu ce crème pot sa-mi dau peste cicatricele de dupa nastere?

Răspuns Câştigător
| kitiku a răspuns:

Zeraderm unguent cu silicon dacaai vreo operatie

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, nu trebuie sa te dai cu prea multe doar cu crema de galbenele si eu am doua cezariene si nu m-am dat decit cu crema de galbenelesi pot sa-ti spun ca acum nu se mai cunoaste nimic este ca firul de ata, ai rabdare o astfel decicatrice se trateaza in timp, crezi ca dupa 2 sau 3 luni va fi totul ok? Incearca pe cit posibil sa nu faci efort prea mare, la vara poti iesi sa faci plaja si ai sa vezi ca cicatricea va disparea dar bineinteles iti trebuie timp.

doiny
| doiny a răspuns:

Am gasit niste sfaturi pentru cicatrice, sper sa-ti fie de folos:
1)Injectii cu triamcinolon acetonid. Le faci lunar, pana cand se vad rezultatele

2)DERMATIX (cu silicon). Acest unguent se aplica pe pielea curata intr un strat fff subtire de cel putin 2 ori/ zi timp de mai multe luni. Iti face cicatricea mai neteda, dar asta depinde in ce faza te afli.

3)exista o crema care se produce in farmacii si se numeste Cicatrol. E folosita in special de cei care au suferit arsuri grave si are efecte foarte bune.

4)Poti incerca Immerci H3 sau PlantagoTis, niste unguente cu efect cicatrizant si keratoplastic.

| leluc a răspuns:

Unguentul de tataneasa si galbenele este foarte bun

| rael a răspuns:

Ce fel de cicatrice? ai nascut cu cezariana? Daca da, poti incerca unguent cu galbenele si comprese cu bitter suedez.

| rael a răspuns:

Daca este vorba despre cicatricea de la cezariana, ai putea incerca un unguent cu galbenele si comprese cu bitter suedez sau Dermatrix.gel.
Nu te astepta sa treaca in cateva saptamani! este un proces mai indelungat.
Nu stiu cand ai fost operata, dar mi-ammai amintit un lucru : nu este indicata expunerea la soare la un timp scurt dupa operatie( chiar daca este deja cicatrizata )zona trebuie protejata o perioada, deoarece acest lucru poate duce la inchiderea la culoare a cicatricii.