| Dyia67 a întrebat:

Cu ce sa ma epilez ceara sau Epilator sa nu ma irit acasă singura

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iritarea se produce de la forta mare aplicata pe pielea uscata, cand se extrag multe fire deodata, impreuna cu radacini.
Pentru a nu se produce iritatie puternica, trebuie inmuiata pielea cu baie in apa calda, cel putin 20-30 minute. Dupa baie se sterge cu prosop zona de iritat si se lasa 5-10 minute firele de par, sa se usuce. Astfel, se deschid porii pielii si radacinile ies mult mai usor (asemenea unghiilor de la picioare).
Dupa epilare se aplica apa rece (sau spirt sanitar) pe suprafata epilata, care reduce imflamatia.

Ambele metode (aparat sau ceara) se pot folosi, dar cu aparat poti controla mai usor marimea si locul zonei de epilat.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la un cabinet cosmetic si vei afla dupa ce faci epilarea.

| oglindasultanului a răspuns:

Eu de pe acest site, descopar ca epilatorul irita, eu n-am avut niciodata problema. Mie imi apar "iritatii" printre firele de par, nu din cauza la epilare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epilator.

| sparklingqueen a răspuns:

Salut,daca nu vrei sa te iriti cand te epilezi, apelează la un profesionist.