| wolder a întrebat:

Cu ce va epilati in zona intima?
Lama -nu e o solutie tocmai buna pentru ca iti creste prea repede.
Crema depilatoare- pe mine ma ustura in zona sensibila si tot creste repede.
Ceara - nu am timp sa merg la salon, imi e frica de acea durere deci NU!

Ce sfaturi imi dati? Sa folosesc benzi? de care sa-mi cumpar?

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca folosesti benzi in zona intima o sa te urci pe pereti de durere, tot mai bine e cu bigul

| Kissmeagain a răspuns:

Ceara sau aparatul de epilat.
Sunt cele mai eficiente. Poate doare...dar in rest, cu celelalte mai mereu creste dupa maxim o saptamana.

| BlueOctober a răspuns:

Tocmai ai epuizat orice idee pe care o aveamlaughing, si nu benzile sunt oribile, crede-ma abia daca sunt bune pentru picior, daramite in zona aceea, foloseste crema dupa care dai cu bepanten crema nu unguent(e pentru bebe dar jur ca e super)

| Kasia a răspuns:

Foloseste ceara calda cu benzi.cumpara un dispozitiv din acela de cearac si benzi separat si fa-te tu singura acasa.este dureros dar te vei obisnui iar parul creste foarte greu apoi

| RandomGirl a răspuns:

Benzile epilatoare sunt nefolositoare, de abia ce smulg parul de pe picioare.
Bicul e singura solutie, nu e adevarat ca parul iti creste mai gros, doar ca pare mai gros pentru ca tai firul de par de la mijloc, e normal ca para mai subtire cand te faci cu penseta/epilatorul.
Poti sa incerci sa te faci cu ceara la salon, dar a mai fost o fata aici care s-a dus la salon sa se epileze si nu a rezistat durerii asa ca a trebuit sa opreasca operatiunea.
Eu sincer te-as sfatui ca parul din acea zona mai sensibila sa il epilezi cu aparatul de ras( sa iti iei unul bun de barbati e de 100x mai bun decat cel de femei, e aproape imposibil sa te tai, aluneca bine, nu te iriti atat de tare, mai ales daca iti cumperi si o crema de ras buna), iar in zona inghinala, chiar sub stomac sa il lasi in pace si sa te tunzi cu foarfeca sau cu masina de tuns, daca ai, nu doare deloc. Eu una acolo sufar cea mai mare iritare si ma ajuta foarte mult sa scurtez din el decat sa il iau cu totul.
Numai bine.
Gah parca nu iti vine sa crezi cum in sec XXI inca nu au gasi o metoda de epilare eficienta si nedureroasa.

| DjZen a răspuns:

Dai cu bigul laughing nu ai alta solutie

| Zebedeu a răspuns:

Incearca,cu masina de tuns(daca ai una care nu o folosesti sa te tunzi)eu asa fac si nu am probleme nici cu iritatul sau..alte..chestii

| ilincaa a răspuns:

Inteleg ca ti-e frica sa mergi la salo ndar n-ai ce sa faci sad
Cu lama nu e bine, e si greu, poti sa te si tai si plus ca iti creste imediat. Si daca vrei vrea sa te epilezi la salon dupa aia o sa te doara si mai tare pentru ca iti creste firul gros.
Cu crema epilatoare e mai usor dar are acelasi efect ca lama.
Cu aparatul de epilat nu ai cum - e inuman de dureros, pielea din zona intima nu suporta.
Ce a ramas? Ceara. Singura metoda din pacate, si nu cu benzi sau alte prostii. Da, din pacate la salon. Dar dureaza 10 minute si ai scapat.
Uite cateva sfaturi ca sa nu te doare atat de mult:
1) Nu te du imediat dupa ciclu sa inainte, pielea este mai sensibila
2) De o data ce incepi sa te epilezi cu ceara la salon nu ai de ales trebuie sa continui numai la salon pentru ca daca te faci iarasi singura acasa cu lama sau altele o sa creasca firul gros si o sa te doara si mai mult data viitoare cand vrei mai vrea sa te faci la salon
3) Ca sa treaca mai repede durerea la salon, iti recomand sa ii zici cosmeticienei sa te faci cu mai putine benzi si benzi mai lungi, mai mari cum ar veni ca sa fie cat mai putine benzi in total. Mai bine vreo 3-4-5 benzi mari de ceara decat multe mici si sa te doara vreo 20 de minute in loc de 10.

Bafta!