| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Cum pot preveni aparitia cosurilor?

6 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Buna! Exista doua metode prin care poti face asta, intern si extern, amandoua extrem de importante.Prima metoda este sa-ti schimbi obiceiurile alimentare, sa nu abuzezi de lactate, carbohidrati rafinati, ciocolata, fast food, sucuri carbogazoase.Bea 2l de apa zilnic, mananca fructe si legume in starea lor naturala, ai grija sa dormi suficient in fiecare nopate si incearca sa nu te culci la 4 dimineata, iti dai organismul peste cap.A doua metoda este aceea de a avea mare grija de tenul tau.In fiecare dimineata foloseste un gel de curatare sau o apa micelara (recomand Nivea, Garnier, Bioderma) pentru a curata fata de praf, bacterii, sebum, transpiratie. Apoi poti sa folosesti o lotiune tonica care regleaza ph-ul pielii, insa ai grija sa nu contina alcool denaturat sau derivati ai acestuia care vor usca fata, astfel tenul va produce mai mult sebum pentru a se hidrata si iti vor aparea mai multe cosuri.Este esential sa aplici o crema hidratanta special conceputa pentru tipul tau de ten, uite un test care te va ajuta sa-ti cunosti tipul de piele si sa stii ce produse sa folosesti : http://www.nivea.ro/....../skin-test
Nu sari niciodata peste crema hidratanta! Tenul tau iti va multumi mai tarziu. Daca iesi pe afara este esential sa folosesti o crema cu protectie solara minim 20 pe tot timpul anului, chiar si atunci cand sunt nori sau ninge afara, deoarece exista 2 tipuri de raze, UVB care sunt cele care ne ard pielea si de care ne ferim vara si UVA care sunt pe tot parcusul anului si sunt cele mai nocive, patrund adanc in starturile pielii ducand la imbatranire prematura, pete, cancer.Seara demachiaza-te foarte bine chiar daca nu ai folosit produse de machiaj, recomand o apa micelara pentru ca e mult mai racoritoare decat un lapte demachiant (foarte buna e apa micelara de la Garnier Pure Active), ar fi bine sa folosesti si un gel de curatare pentru a fi sigura ca nu ai pe fata nicio urma de machiaj, urmeaza tonicul si o crema hidratanta, recomand noua crema de la Nivea WOW.O data sau de doua ori pe saptamana exfoliaza fata pentru a scapa de pielea moarta de pe fata, il recomand pe cel de la Bioten, foarte ieftin, insa isi face treaba si apoi aplica o masca din argila de la Aslavital pe care o combini cu apa pentru cosuri, mai multe sugestii sunt scrise pe spatele pliculetului.Ai grija mereu sa-ti speli pensulele de machiaj si bureteii, macar o data pe saptamana si inainte sa te machiezi spala-te foarte bine pe maini.Nu folosi machiaje ieftine din piata, mai bine ceva mai scump si calitativ.Incearca sa nu te stresezi si sa faci minim 30 de minute de sport zilnic, elimina endorfine si te vei simti mai bine dupa. Evita sa-ti pui des mana pe fata si curata ecranul telefonului des.O data la ceva timp, ar fi bine sa mergi la un tratament cosmetic pentru o curatare riguroasa si sa consulti un dermatolog.Mult succes si sper ca te-am ajutat!

| spiridus25 a răspuns:

Mentinerea curata a fetei
Hidratarea
Incercarea aplicarii unor produse specifice antiacneice
Evitarea incarcarii cu machiaj a tenului
Aveti grija ce produse pentru par folositi
Nu puneti mana pe fata!
Evitati expunerea prelungita la soare
Adoptati o dieta riguroasa
Incercati sa aveti o viata cat mai activa
Relaxati-va!
Foloseşte un scrub blând
Nu folosi produse cosmetice uleioase
Fă o baie de aburi
Încearcă produsele cosmetic pe bază de acid retinoic

| Kenya a răspuns:

Mananca sanatos, bea multa apa si foloseste creme hidratante happy

| AlissBrie a răspuns:

Buna happy In primul rand incearca,daca te machiezi, sa nu dormi seara fara sa te demachiezi, sa nu foloseste pensule, buretei pentru machiaj niciodata murdare si sa le speli la fiecare utilizare cu un sampon pe care il folosesti tu sau unul special pentru ele.
Spala-te in fiacare zi pe fata, dimineata si seara cu un produs de ingrijire.
Iti voi da un exemplu personal:Cand imi mai apareau cosuri pe fata ma spalam un un gel de curatare de la NIVEA si imi treceau ca prin minune^-^ pentru mine dintre toate produsele lor de ingrijire au functionat, imi aduc bine aminte faptul ca si inainte cand ma spalam dimineata cu un simplu sapun Dove cu acele particule albastre aveam un ten atat de PERFECT chiar eram multumita thinking pana sa dorm nemachiata cand veneam prea obosita sau sa uit sa imi spal ustensilele de make-up laughing atunci am avut o eruptie pe toata fata, a fost groaznic.Mult succes!

A da,era sa uit! Ceaiul de musetel ajuta ENORM,pur si simplu daca nu ai de unde lua musetel uscat, nu lua pliculete, la farmacie gasesti ceai din musetel uscat big grin deci doar musetel, fara pliculete happy, cu o discheta demachianta imbibi ceai si te dai pe fata fara sa te mai clatesti! Iti garantez ca va mergewinking

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Nu prea poti sa o previi.Cosurile apar atunci cand porii se "infunda" din cauza sebumului si a celulelor moarte, care formeaza un fel de dop.si chiar daca te speli pe fata cu tot felul de sapunuri, s ar putea sa iti irite fata si sa produca si mai mult sebum.