| Dovlăcell a întrebat:

Cum pot preveni apariţia coşurilor rapid şi simplu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demachiarea este cheia spre succes :).
Chiar daca nu esti machiata trebuie sa iti demachezi tenul te impuritati.
Dar doar dimineata si seara. Prea mult strica, la fel si la lotiunea tonica.
Lotiunea tonica este esentiala pentru curatarea prafului si impuritatilor.
Dupa ce te-ai facut cu lotiune tonica pe fata si gat ia un servetel uscat si tapoteaza usor fata ca sa nu ramana surplus si sa iti usuce fata.
Dupa foloseste un gel hidratant, asta e foarte bun si nu contine iritanti sau chestii daunatoare tenului tau :
http://pasagera.ro/100-pure-super-fruits-concentrated-serum-review.html

Si fondul de ten are rolul lui. Formeaza o bariera intre tine si praf, microbi, impuritati.
Eu iti recomand fondul de ten Bourjois Flower Perfection, are si SPF 15 :
http://didiglamour.blogspot.com/2012/04/review-swatch-bourjois-flower.html

Nu pune mana pe ten daca nu esti curata.
Nu iti lasa parul sa iti atinga tenul direct daca nu a fost spalat. Pe par se depun microbi, praf si atinganduti tenul toti acei microbi migreaza pe fata, idem si pentru spate si decolteu.

Uite cateva mituri despre acnee : http://pasagera.ro/mituri-despre-acnee.html

Este esential sa-ti schimbi fata de perna des, o data la 3 zile ar fi perfect.
Iar pernele trebuie spalate si ele la vreo 3-4 luni pentru ca tot prafu, transpiratia intra in ele si se formeaza bacterii.

xoxo

1 răspuns:
| adorciocolata a răspuns:

Foarte importanta este demachierea: gel de curatare, lotiune tonica si crema hidratanta. Nu trebuie sa stai prea mult in praf sau chestii de genul asta. Spala-te pe fata cu un sapun delicat. Consuma fructe si legume zilnic. Nu sunt prea multe metode de a preveni aparitia cosurilor deoarece oricum iti vor aparea (mai multe sau mai putine, depinde de persoana). Sper ca te-am ajutat!