Întrebare recomandată | ionica56 a întrebat:

Cum pot preveni aparitia cosurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madymadd a răspuns:

Sa fii tot timpul carata pe maini cand iti atingi fata, sa ai grija ce mananci este indicat sa nu mananci ciocolata, chestii picante si iuti sau bauturi carbogazoase. Daca esti in perioada adolescentei este normal sa iti apara cateva cosuri... Daca problema devine mai grava este bine sa mergi la un specialist care ar putea sa iti dea o solutie.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cosurile au legatura cu hormonii[mai ales in perioada pubertatii], nu le poti preveni

| SabinaRsT a răspuns:

Daca ai un ten gras sunt inevitabile cosurile insa le poti estompa cu crema de la elmiplant anti-imperfectiuni sau rollon-ul de la Garnier care costa in jur de 25 de lei dar este foarte bun.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Apar de la caldura, mici infectii si sunt favorizate in general de folosirea unor creme folosite la intamplare, care inchid porii.O infuzie de menta cu musetel, sau coada soricelului, de 3-4 ori pe zi, mentine tenul cu porii deschisi si elimina 80-90%din factorii patogeni care produc,, mini,,-infectiile caracteristice perioadei calde.

| reihiuke a răspuns:

Cosurile in general nu au treaba cu fata. Ele apar daca sistemul digestiv sau intestinele functioneaza incorect. Astfel, toxinele se elimina prin piele. Recomand mancare sanatoasa si exercitii dimineata.

| AngelHugz a răspuns:

Interesant

| Bogmina a răspuns:

1.In primul rand, trebuie sa deveniti constienti de faptul ca trebuie sa va ingrijiti fata. Dimineata spalati-va bine fata cu un sapun pentru ten sensibil. Sapunul trebuie sa il folositi numai pentru a va spala pe fata, nu si alte zone ale corpului. Uscati-va apoi cu grija. Umezeala poate favoriza aparitia cosurilor. Seara, repetati ritualul. Astfel veti indeparta murdaria si pe bacteriile pe care pielea le-a colectat in timpul zilei. In acest fel pielea va fi curata iar cremele de prevenire a cosurilor vor fi mai eficiente. Totusi, nu trebuie sa va spalati in exces intrucat pielea se va usca si irita favorizand astfel aparitia cosurilor.

2. Aveti grija sa nu va sparge-ti cosurile. Daca faceti acest lucru, cosurile se vor inrosi si se vor vindeca mai greu sau pot ramane cicatrici. Daca totusi doriti sa scapati de un cos, puteti minimiza raul pe care l-ati putea face urmand niste reguli: inainte de a stoarce un cos (care are obligatoriu capul alb), asigurati-va ca v-ati deschis bine porii (o baie de abur). Apoi spalati-va bine pe maini sa fiti siguri ca ati distrus bacteriile. Dupa ce stoarceti cosul, aplicati pe acel loc o solutie antibiotica.

3. Schimbati-va cat puteti de des lenjeria de pat pe care o folositi. Folosirea indelungata a aceleasi lenejerii de pat sau fete de perna favorizeaza o aglomerare de bacterii si aparitia cosurilor. Incercati sa schimbati fata de perna in fiecare zi.

4. Nu va expuneti pielea la bacterii sau produse care ar putea bloca porii. Incercati ca in timpul zilei sa va atingeti fata cat mai putin posibil pentru a va feri pielea de bacterii. Daca vorbiti la telefonul mobil, nu il atingeti de fata si incercati sa il tineti cat mai curat posibil folosind servetele antibacteriene.

5. Aveti grija ce produse de ingrijire a pielii folositi. Puteti folosi produse pentru prevenirea acneei. Cele care contin zinc sunt foarte eficiente. Folositi produse exfoliante. Incercati sa folositi produse si machiaje pe baza de apa, hipoalergenice, noncomedogenice (care nu inchid porii). De asemenea, evitati cremele foarte grase si produsele pe baza de uleiuri.

6. Daca ati facut sport sau ati fost expusi unui mediu in care ati transpirat, trebuie sa faceti dus imediat si sa va schimbati imbracamintea. Transpiratia este plina de impuritati iar hainele pot transporta bacterii.

7. Nu folositi machiaj excesiv. Aceasta poate bloca porii favorizand astfel aparitia cosurilor. Daca doriti totusi sa folositi machiaj, alegeti produse pe hipoalergenice si noncomedogenice. Seara trebuie neaparat sa curarati bine tenul de orice impuritati, inclusiv machiajul.
Fundahappy?

| 123556544544 a răspuns:

Nu stiu si eu am aceeasi problema

| gekados a răspuns:

Incearca sa nu te mai murdaresti pe fata sau sa te atingi cu mainile murdare funda?