| maya a întrebat:

Cum pot scapa de punctele de grasime?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| addflo a răspuns:

De alea eu am scapat facand un punct cu un ac. Nu doare atata timp cat nu te duci prea adanc big grin Dupa ce se elimina grasimea vei ramane cu un punt rosu cam 3 zile. Apoi, incet-incet, va disparea de tot. Daca sunt foarte mari intreaba un dermatolog. Poate iti recomanda o crema pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cosmetica daca te referi la cele de pe fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la cosmeticiană se te trateze sau poți face chiar tu.
Te speli pe mâini cu apă și săpun și apoi un pic de spirt. Pe o compresă sterilă pui spirt și ștergi bine zona vizată (acolo unde se află punctele de grăsime), fixezi piele între degete (o prinzi) și încet perforezi pielea cu un ac steril de seringă (cumperi de la farmacie seringa cea mai mică, acul îl ți de la bază ca să nu-l desterilizezi înainte de utilizare) cât mai în mijlocul punctului de grăsime, ulterior strângi locul cu degetele pentru a ieși puncticelul de grăsime. Mare grijă dacă se află foarte aproape de ochi, să nu te înțepi, să dai de alte necazuri. După ce a ieșit, mai dai cu o altă compresă sterilă pe care ai turnat spirt pentru a preveni o eventuală infecție. La câteva ore mai târziu poți da un strat foarte subțire de cremă de mușețel sau gălbenele (are rol cicatrizant).
Pa, pa.

| traumatizaNtu a răspuns:

Fond de tenwinking