| catalinaaaaaaa21 a întrebat:

Cum sa fac sa imi creasca genele. Le am micute si as vrea sa le lungesc.

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Motivele pentru care genele incep sa cada pot fi de natura diferita: utilizarea anumitor produse cosmetice (rimel rezistent la apa, permanent de gene, gene false ), folosirea frecventa a aparatelor de intors genele, frictiuni puternice in zona oculara, accidente (tunderea sau arderea genelor).

Ai nevoie de:
Ulei de ricin;
O periuta de gene;
Un betisor igienic sau un buretel de machiaj (curat)

1. Ai grija la alimentatie. Inainte de a urma un tratament cosmetic, ai nevoie de un stimulent pentru organism. Proteinele sunt esentiale pentru cresterea sanatoasa a unghiilor, a parului capului, cat si a genelor si sprancenelor. O alimentatie bogata in proteine (carne, peste, oua si lactate) garanteaza o crestere mai rapida a parului. Regimul alimentar trebuie de asemenea sa mai contina vitaminele A, C si E, cat si acid folic, betacaroten si zinc.
Pasul 2. Apeleaza la proprietatile uleiului de ricin. Cu ajutorul uleiului de ricin, cunoscut pentru proprietatile de intarire a fibrei capilare, poti accelera cresterea genelor. Aplica putin ulei de ricin cu ajutorul unui betisor igienic pe toata linia cresterii genelor atat de pe pleoapa superioara, cat si inferioara. Acest procedeu trebuie urmat zilnic, pe o perioada de cel putin 10 zile.
Pasul 3. Stimuleaza linia superioada si inferioara a genelor pentru a accelera cresterea parului. Cu ajutorul unei periute de gene maseaza zona de unde ies firele de par timp de doua minute. Repeta aceasta operatiune de doua ori pe zi.
Pasul 4. Cere sfatul unui dermatolog. In situatia in care aceste metode naturale nu au efect, este recomandat sa ceri sfatul medicului pentru a-ti recomanda un tratament medicamentos. In farmacii, exista produse dermatologice care au rolul de a hidrata pielea pleoapelor si de a stimula cresterea genelor. Aceste produse se utilizeaza ori seara inainte de culcare, ori inainte de aplicarea mascarei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cresc, asa e felul lor de-a fi. Uleiul de ricin? Amăgiri, iluzii, vise! Poti folosi o viată si-o sa vezi ca nu se schimbă nimic. Nu face altceva decat sa ti le hraneasca, sa ti le întărească, dar nu să crească! Pentru senzatia de mărire a lor, foloseste un rimel foarte bun pentru alungire, care chiar dă rezultate (dar nici ăsta să nu crezi ca face... minuni, in orice caz le dă o formă mai plăcută si te simti mai bine in pielea ta!). Când vei creste, ai tot timpul din lume sa-ti aplici gene false, din păr natural, de lungimea si densitatea dorită (in functie de bani). N-am de ce să te mint, dacă ăsta e adevărul. E crud, dar...sincer.

| crissa20 a răspuns:

Foloseste ulei de ricin, zilnic timp de 2-3 luni:* o sa vezi rezultate spectaculoare:* baftawinking

Răspuns utilizator avertizat
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Uleiul de ricin confera stralucire si rezistenta genelor si sprancenelor tale. Cu ajutorul unei periute de rimel, aplica-ti cu grija uleiul de ricin, pieptanandu-ti sprancenele. Cu acelasi procedeu da-te cu ulei si pe gene, insa cu foarte mare grija sa nu iti intre in ochi.

| hanzelik a răspuns:

Date cu ulei de ricin cu un betisor de urechi. funda?

| edda a răspuns:

Uleiul de ricin e solutia!