| pynnk a întrebat:

Cum scap de tenul gras?crying(((nu il mai suport.

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sincer eu zic ca e mai bine sa ai tenul gras decat uscat, pentru ca acesta gras se rideaza mai greu big grin
Foloseste produse special destinate tenului gras in fiecare zi, dimineata si seara demachiere si hidratare cu crema matifianta, eventual si o lotiun tonica dupa demachiant. In fiecare saptamana folosete un exfoliant (din comert sau facut acasa) si apoi o masca pentru tenul gras (tot asa din magazin sau poti sa faci acasa, gasesti retete pe net) si cand te machiezi aplica pudra matifianta pe zonele care lucesc excesiv si nu vei mai avea probleme.

| bee_2378 a răspuns:

Hm,pentru probleme de genul cel mai bine e sa te speli des pe fata cu un sapun special, pe acre il gasesti la farmacii, cel mai bine e sa iti iei unul naturist, special de fata, ii spui farmacistului problema ta si iti da ceva bun.eu cunosc un tip care a fost la dermatolog si nu a reusit fu nicio crema, din contra si-a facut fata foarte foarte sensibila la fiecare atingere sau bataie de vand.cum iti spun eu e cel mai bine pentru ca spalatul des elimina "grasimea" de pe fata-sebumul.dar nu cu orice sapun gen ala d maini, ca iti usuca prea rau pielea! bafta!

| michelia a răspuns:

Te demachiezi in fiecare dimineata si aplici lotiune tonica obligatoriu apoi crema. Toate le alegi specific pentru tenul gras si virsta ta.
Seara foloseste o spuma /gel de curatare tot pentru ten gras si apoi aplici crema de noapte.
In rest consoleaza-te cu gindul ca te vei rida mult, mult mai greu. Are si tenul gras un mare avantaj. : )

| LoriLoL a răspuns:

Niciodata nu treci de la un ten gras la un ten normal! in celmai rau caz la unul si uscat daca nu il ingrijesti cum trebuie. zicea cineva de fond de ten..mare e gradina domnului. vorbiti pe langa subiect! avantajul e ca ti se rideaza mai tarziu decat celelalte..mai fa din cand in cand un tratament sa mai absoarba din sebum.

| Zuzazozo a răspuns:

Scapi folosind creme pentru matifierea tenului.

| FlyJack a răspuns:

Fond de ten (specific problemei) sau tratamente.

| TomaTamaraTania a răspuns:

Ha ha ha ha! Eu zic sa-ti cumperi altul.
Acuma pe bune!
E o problema destul de mare dar sunt remedii. Depinde si de motivul pentru care ai tenul asa gras.
totul incepe din interior si apoi depinde cum te ingrijesti.
-demachiaza-te in fiecare seara chiar daca nu te-ai machiat.
-foloseste oil-paper control, sunt niste hartiute care absorb excesul de sebum si se pot folosi si cand esti machiata. Iti matifica tenul in cateva secunde. Le gasesti la Essence... si cred ca sunt in toate parfumeriile, intreaba cand mergi sa cumperi.
-foloseste un tonic dimineata si seara.
-daca iti faci masti de fata foloseste ulei esential de lamaie si/sau lavanda.
-alege produse pentru tenul gras si fond de ten mineral (cel pudra)
http://makeuptamara.wordpress.com/2013/02/12/cum-sa-alegi-un-fond-de-ten/

Bafta!

| mikystrica a răspuns:

Iti faci masti cu argila. apoi te bucuri de un ten normal