| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma spal cu sare pe dinti odata la 2 zile seara si in cealalte zi cu pasta normala am sanse sa se albeasca? Ii am cam galbeni.
Dupa cat timp se albesc chiar si putin. Ma intereseaza sa se albeasca macar putin

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Albirea dintilor este un procedeu care pune multe semne de intrebare pentru ca exista riscul sensibilizarii dintilor; adica vor aparea dureri la senzatia de rece si cald, si la spalarea lor. chiar pentru totdeauna. Daca ar merge cu sare sau alte metode naturale, atunci toti oamenii ar fi avut dintii albi.
Albirea dintilor trebuie sa se faca la medic. Si daca ar exista rezultate casa, albirea nu o sa fie simetrica la toti dintii; si sigur un dinte ar avea o nuanta, iar altul o alta nuanta. De aceea munca stomatologului va fi de dorit decat munca de acasa.

| Istoc_Felix_1997_nFDr a răspuns:

Salut, în principal iti recomand vizita la medicul dentist pentru un detartaj. De cele mai multe ori in Romania este asigurată această operațiune de către casa de asigurări de sănătate, iar ulterior poti folosi benzi de albine, dar ai mare grija pentru ca slăbirea se face încet... cu cat ii slăbești mai repede (fortat) posibil sa te doară sa ai o sensibilitate.