| untipoarecare a întrebat:

Dau funda, cum pot sa scap de cearcani si de puncte de grasime, pentru ca ma fac sa par in varsta. Sfaturi despre ce ar trebui sa mananc si ce nu ar trebui. Am incercat comprese cu ceai de albastrele si nu merge (1 saptamana ), totusi uneori seara ma mananca ochi ingrozitor si nu pot sa nu ma abtin sa nu ma frec dar nu sunt cu ochii in PC sau TV toata ziua, fac mult sport. VA ROG AM NEVOIE DE AJUTOR (fara chesti de genul : consulta un doctor )

Răspuns Câştigător
| TreiSurori a răspuns:

Un remediu simplu pentru care puteti opta este aplicarea feliilor de cartofi pe pleoape, timp de 10-15 minute. Va spalati apoi cu apa calduta.

Aplicati comprese reci cu infuzie din petale de trandafir. O lingura de petale uscate la 100 ml apa. Se folosesc trandafirii de dulceata.

Si compresele cu infuzie de flori de tei reduc cearcanele. Se pun alternativ, comprese reci si calde. Se incepe cu compresele calde si se termina cu cele reci.

Si castravetele este eficient in tratarea cearcanelor. El este folosit inca din vechime in tratamentele cosmetice. Puteti taia feliute de castravete si sa le aplicati pe ochi.

Va mai puteti aplica o masca din lapte praf si miere. Amestecati o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Apoi aplicati aceasta compozitie peste cearcane si lasati-o sa actioneze timp de 15-20 de minute.

Si masca din galbenus de ou este foarte buna daca o folositi o data pe saptamana. Aveti nevoie de putin ulei de migdale dulci, putin galbenus, cateva picaturi de zeama de lamaie si un varf de cutit de praf de borax. Se amesteca bine toate substantele si se aplica de jur-imprejurul ochilor. Dupa 10-15 minute se clateste cu multa apa clada.

Daca nu reusiti sa scapati de cearcane cu tratamente naturiste puteti folosi produse cosmetice pentru mascarea lor. In acest caz cei mai buni prieteni sunt anticearcanul si fondul de ten.

Si daca vrei sa pari de 'varsta ta' trebuie sa mananci sanatos.
http://www.sfatulmedicului.ro/......atosi_3809

Din cate am auzit, cafeaua rece este un remediu pentru 'intinerire' adica previne ridurile.

2 răspunsuri:
| TreiSurori a răspuns:

Primul pas pe care trebuie sa il faceti atunci cand incepeti curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbeti apa cu musetel (are efecte antiseptice) si puneti-va deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii va vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarceti porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolati pe aratator un tifon cu care frecati tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa frecati excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si riscati sa va produceti singure rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun puteti freca tenul si cu malai.

| TreiSurori a răspuns:

Multumeschappy