| wonderwoman123 a întrebat:

De ce toti mergeti pe natural? Credeti ca daca nu va fardati va ve-ti lasa tenul sa ramana tanar. E GREȘIT! Totul tine de igiena, daca nu ai o rutina de ingrijire a tenului atinci sa îți faci griji. E Eu ma machiez din clasa a cincia, iar acum am 18 ani si nu am niciun rid, iar pielea mea e ok, in afara de acnee, ten gras si cearcane. Ca doar na, nu putem fi ca asianticele cu pielea lor de sticla.

Răspuns Câştigător
| bubu12234 a răspuns:

Total de acord, eu consider ca daca te demachiezi bine seara si iti ingrijesti corect tenul, acesta la randul sau o sa iti multumeasca. si eu ma machiez de la 14 ani si acum am 20. am cosuri ocazional deoarece am tenul mixt, dar altceva, nimic. mai ales ca nu folosesc produse de cativa lei. si ii detest pe cei care zic ca prefera naturalul, mda... nici ei nu stiu ce vor

| wonderwoman123 explică (pentru bubu12234):

Mare dreptate ai. In sfarsit un om normal.

27 răspunsuri:
| kr.mdy a răspuns:

SI daca camuflezi fata cu diverse, crezi ca e bine? Fa ceva pentru acnee si sa controlezi sebuumul, as poate scapi de acnee.De ex cremele de la Roche Posay etc.

| wonderwoman123 explică (pentru kr.mdy):

Folosesc La rocher Posay si gama cu arbore de ceai de la the body shop dar nu pot merge pe strada asa. E ca si cum te-as pune ma mergi in pijamale si murdara pe strada. Ai putea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate pentru ca nu toate femeile sunt asa frustrate ca tine de cum arata natural.

buna asta ca ai 18 ani si nu ai decat cearcane, ten gras si acnee... pai continua, la 30 o sa ai si riduri nu e bai

| wonderwoman123 explică (pentru suntserios):

Daca o sa am, si o sa te asigur ca nu o sa am, atunci exista o metoda numita INJECTARE CU ACID HIAURONIC. Multe femei au facut chestia asta. Si nu de la "machiatul excesiv" de batranete.

| suntserios a răspuns (pentru wonderwoman123):

Deci artificiala si superficiala pana la capat

| RainmakerX a răspuns:

Prefer naturalul pentru ca, in anumite cazuri machiajul este chiar exagerat si nu arata realitatea.

Inteleg nevoia unora de a arata impecabil dar mi se pare o mare prostie ce este rezultatul unor "idealuri" care sunt extrem de greu de atins.

Daca o persoana foloseste machiajul excesiv pentru ca ii place sa-l foloseasca atunci nu am nimic cu acea persoana DAR, daca il foloseste pentru ca nu este multumita de modul in care arata atunci face o mare greseala. Se minte singura.

Nimeni nu este perfect dar din pacate in zilele noastre trebuie sa te "conformezi" tendintelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imbatranirea este influentata de genetica, Soare, solar, alimentatie, vicii, poluare, cosmetice si machiaje prost formulate ( am vazut alcool denaturat intr-un fond de ten de la ysl, brand-ul nu-ti asigura calitatea ), sauna/abur/bai fierbinti, lipsa hidratarii corecte a corpului - cu apa plata, deshidratarea pielii cu anumite produse, curatarea excesiva si cu produse dure a pielii etc.

Soarele si solarul au un impact foarte mare asupra aspectului pielii si mai ales a sanatatii sale, Soarele distruge celulele si le transforma in celule anormale care nu se comporta normal, distruge colagenul si elasticitatea -> riduri, distruge ADN-ul celulelor si le transforma in celule cancerigene, provoaca pete solare, influenteaza negativ alunitele etc. SPF-ul e sfant. laughing
https://st3.depositphotos.com/......va-and.jpg

Folosesti exfoliant chimic cu acid salicilic? Te ajuta cu tenul gras si nici nu ii mai da voie tenului sa fie un mediu propice pentru dezvoltarea bacterilor, iar cremele cu niacinamida iti regleaza secretia de sebum si te ajuta si la vindecarea cosurilor.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

| wonderwoman123 explică (pentru anonim_4396):

Am un stil de viata destul de activ si sanatos( sunt vegana), am foarte multa grija de pielea mea, nu ma duc la solar( am o culoare a pielii inchisa din nastere plus ca pe fata folosesc inainte de baza o crema cu spf 50, iar vara pe corp una cu spf 30).
Ps. Am ten sensibil si mi-e frica sa folosesc exfolianti chimici. Folosesc exfoliant clasic, cel cu tea tree de la the body shop.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wonderwoman123):

Daca poti sa folosesti gama tea tree de la tbs nu cred ca este asa sensibil, gama aia este foarte prost formulata si chiar ea iti sensibilizeaza tenul. Contine tot felul de iritanti. Ideea lor de natural nu este ok, au multe molecule parfumate in produsele lor. Poti sa incerci niste mostre sau mini-produse prima oara, eu mi-am luat direct produse full size si nu mi-au afectat cu nimic pielea, au si ingrediente calmante care ajuta mult. Faci cum crezi ca e mai bine pentru pielea ta. Discuta cu dermatologul tau daca iti recomanda sa iei simpiotice ( probiotice + prebiotice ) pentru ca ajuta mult in lupta cu acneea.

Astea sunt recomandate special pentru pielea sensibila :
https://www.paulaschoice.ro/......exfoliant/
https://www.paulaschoice.ro/......ylic-acid/

Pe astea le-am folosit eu pana acum :
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/
https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant/

https://www.paulaschoice.ro/......salicilic/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O igienã buna da si accept ca femeile sa se aranjeze si fardeze, dar una e de la a ascunde cateva imperfectiuni si alta e sa fi cu tone de Machiaj, eu nu sunt constient cat dati unele pe machiaj mai ales la coafor dar sunt sigur ca puteti Salva o gramadã de bani, cel putin pe mine nu ma impresioneazã cate kile de maciaj ai pe fata. Cel mai bine dai bani sa iti faca un pãr frumos si te imbraci decent nu indecent

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca esti atat de frumoasa, de ce nu iti pui public o poza, ci iei de pe net ca oricare fetiscana de maxim 13 ani care a gasit din greseala fardurile mamei si se joaca cu ele?
Cred ca ai o conceptie gresita care porneste din propria ta frustrare. Da-mi voie sa te citez "Daca as iesi din casa fara machiaj as starnii o epidemie mondiala, ca de la nastere arat ca un rahat cu ochi." Gresit, asta e in capusorul tau, dar nu inseamna ca reflecta realitatea.winking
Consideri ca femeile care nu se machiaza, refuza asta doar pentru ca vor un ten tanar. Gresit. Poate efectiv, sunt MULTUMITE cu infatisarea lor. Ca tu nu esti multumita cu a ta (sau a altora) tine numai si numai de tine, de aceea nu e in regula sa bagi pe altii in oala frustrarilor tale.

| wonderwoman123 explică (pentru m1dn1gh7):

Aia sunt eu. Din poza.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru wonderwoman123):

Https://screenshots.firefox.com/TQ0QfYzMKMIWQdxb/www.google.com
Nasol moment.
PS. Ai un link pe mana.;))

| Lucian4 a răspuns:

Te-ai intrebat? poate ai acnee datorita machiajului, substantele din machiaj contin chimicale, sunt daunatoare pentru fata. pune aceeasi intrebare cand vei avea 29 de ani...

| wonderwoman123 explică (pentru Lucian4):

Acneea e de la tenul gras. O mostenesc pe mama in privinta asta. Daca te demachiezi inainte de culcare si ai o rutina de ingrijire nu patesti nimic. Si depinde si de calitatea produselor, daca sunt produse fake sau chinezarii de la magazinul din colț atunci o sa iti strici tenul. Eu folosesc produse calitative si caut reviewuri pentru ele. Si gen eu investesc mai mult in make-up si fashiin decat in mancare sau altele.

| BackAgain a răspuns:

Natural ca machiajul ala minimalist sau ca zero machiaj? Eu una prefer stilul natural ziua nu din motive dermatologice, ci pur si simplu din cauza aspectului machiajului. Prefer un machiaj care arata fresh in locul unuia care-mi aduce a masca. Legat de mentinerea tenului, ai si nu ai dreptate. Machiajul poate duce la riduri aparute mai devreme (desi nu la 18 ani), dar conteaza si ce produse folosesti (ca deh, unele sunt mai de calitate decat altele), cum ai grija de tenul tau si stilul de viata.

| wonderwoman123 explică (pentru BackAgain):

Bine, ca nu ma pot machia ca o pitipoanca cu ruj roz piti, sprancene umplute cu creion negru si fond de ten cu 3 nuanțe mai inchis si contur exagerat.Dar problema mea e ca nu pot iesi din casa nemachiata. Ma simt muldara si goala in acelasi timp. Nu am un machiaj exagerat si diferentiez machiajul de zi cu cel de noapte si nu fac chestii dramatice. Eyeliner, fond de ten cu acoperire mare, concealer, un fard cald, iluminator si contur discret, rimel si un ruj mat.
Ps:Am o alimentatie destul de sanatoasa, merg la dermatolog lunar si am un stil de viata activ

Răspuns utilizator avertizat
| VivianaVioleta a răspuns:

Ai 18, nu 40. Să vii cu accelaș răspuns și peste 30 de ani, nu mai da sfaturi, ai 18 ani, ești majoră dar nu gândești suficient de bine la vârsta ta. Prefer naturalețea, atunci când bărbatul se trezește dimineața să nu zică că a cunoscut pe altcineva. Shit, schimbați-vă gândirea, e total greșită și bolnavă.

| wonderwoman123 explică (pentru VivianaVioleta):

Eu am acnee si cearcane plus ca forma ochilor mei e ciudată si arata oribil. Am pleoapele putin mai umflate din nastere si coltul intern e drept, nu migdalat cu ar trebui sa fie.