| anonim_4396 a întrebat:

Deci, problema e ca mi se ingrasa repede parul, mai exact la 2 zile dupa ce mi fac baie, in afara de sampoane, ce alte solutii mai exista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Solutia nu este sa iti speli zilnic parul fiindca vei face si mai rau! Incearca sa eviti mancarurile prea bogate in grasimi!
Incearca un sampon potrivit pentru astfel de par! nu folosi balsam pentru ca ingrasa si mai rau! Cateva trucuri:

Suc de lamaie
Dupa fiecare baie, clateste-ti parul cu un pahar cu apa in care ai turnat zeama stoarsa si strecurata de la o lamaie. Lasa sa sctioneze 1 minut si apoi clateste bine cu apa calduta (nu fierbinte). Sucul de lamaie are rolul de a usca pielea si de a impiedica ingrasarea rapida.

Tinctura de brusture
Intr-o ceasca cu apa calduta toarna o lingurita cu tinctura de brusture si maseaza-ti scalpul cu aceasta solutie. Tinctura de brusture controleaza si relgeaza productia de sebum.

Otet
Chiar daca nu are un miros fooarte placut, otetul diluat in putin apa va regla glandele seboree si va oferi stralucire parului.

Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Loyd06 a răspuns:

Tratamentele naturiste pentru părul gras pot fi extrem de eficiente. Părul gras care prezintă exces de sebum poate fi tratat cu decoct de urzici, rădăcină de brusture şi frunze de nuc. Pentru rezultate optime, clăteşte părul cu această compoziţie timp de o lună. Urzicile, în special, sunt recunoscute pentru capacitatea de a elimina excesul de sebum. O soluţie eficientă poate fi şi masca capilară cu argilă. Argila are capacitatea de a absorbi grăsimea excesivă, diminuând aspectul neplăcut al părului.

| DarkShaodw1 a răspuns:

Pai, nu sunt multe solutii. Asa e la pubertate.
Chiar daca esti tentat/a sa te speli mai des pe cap, n-o face! Nu e o solutie! Se va ingrasa si mai repede! O chestie pe care pe mine ma ajuta mult e samponul uscat.(e un spray cu care te poti da si-ti revigoreaza imediat parul) da un search pe google si gasesti site-uri de unde il poti cumpara!
Alte sfaturi: Cand te speli pe cap, nu folosi apa foarte fierbinte(stimuleaza glandele sebacee), nu te da cu balsam decat pe varfuri, iar cand te usuci, foloseste feohnul. In plus nu folosi gel sau spuma sau alte chestii de-astea.
Succes!>big grin