| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce ma epilez pe maini imi apar cateva cosuri mici, nu tin mult, imi trec dupa 2 zile. Dar nu inteleg de ce imi apar. Ce legatura are un cos cu extragerea firului de par?laughing In alte zone ale corpului nu am problema asta, doar pe maini

Răspuns Câştigător
| georgianadeea a răspuns:

E posibil sa ai zona respectiva mai sensibila. Si mie imi mai apar mici cosuri dupa ce ma epilez, este o forma usoara de foliculita(apar mici pustule care pot contine puroi)din cauza ca firele de par sunt agresate. Poti sa te dai cu un anti inflamator dupa ce te epilezi.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat te razi/epilezi mai des, cu atat firele devin mai groase. Radacina firelor mai groase este mai grasa, iar cand scoti se infecteaza local.
Poti da imediat cu lotiune dupa ras sau cu simplul spirt sanitar, sa nu se infecteze.
Dar, dupa multe epilari risti sa devii mai tarziu ca un... orangutan.

| RAY a răspuns:

Poate fi o iritatie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pielea se irita si apar mici infectii... e totusi o mica trauma pentru tesut sa smulgi un fir de par din el

| Jager a răspuns:

Pai cam au legatura. Daca ai vazut vreodata, cand ti se "zburleste" parul pe mana sau altii ii spun "ti se face pielea de gaina", firicelele de par se ridica in sus, cu acestea se formeaza la baza lor niste ridicaturi, care sunt de fapt doar orificiile unde se afla parul.

Cosurile, la fel. Apar in interiorul pielii, sub firicelele de par [sau in orificiile acestora]. Acolo se acumuleaza grasime, bacterii si asa apar cosurile.

Depinde si cat de gros e firul de par. Cu cat e mai subtirel sunt sanse mai mici sa apara acele "cosuri mici". Cu cat e mai gros, cu cat are radacina mai groasa, acele "cosuri" sunt mai evidente.
Dar atat timp cat dispar, nu e motiv de panica. happy

| CinVasileeee a răspuns:

Esti sensibila in zona aia puiule! funda?

| Anonima0001 a răspuns:

Acele cosuri mici apar fiindca din ele ai tras firul de par happy multi patesc asta, poate esti mai sensibila la maini happy