| Aravis a întrebat:

Eu as vrea sa-mi fac niste suvite dar nu cu vopsea vreau cu albastru de metil, violet de gentiana, carmin...etc
As vrea sa stiu cum se folosesc si sa stiu mai ales despre carmin este acelasi carmin de unghii sau este unul special? lasati-mi "instructiuni" despre cum se folosesc toate 3 multumesc

4 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Hei!
Eu am fost roz, dar nu stiu sigur cum se numeste. Vara asta vreau sa ma fac albastru.
Ca sa mi se vada bine bine, eu luam o pensula normala si ma dadeam pe unde vruiam. Prietenele mele au fost albastre si ele foloseau asa:
Isi puneau apa calda intr-un lichian si apoi isi punea albastru[asta dupa ce se spalau pe par] Isi bagau parul acolo si il mai lasa sa iese bine. Asa cred ca o sa fac si eu vara viitoare sau poate o sa folosesc pensula din nou. Cam atat
Pup si noroc!

| Kitteny a răspuns:

Buna Aravis! Iti pot oferi niste sfaturi :
1. Daca ai parul de culoare deschisa (blond, etc.) iti recomand sa folosesti albastru de metil.In general aceasta substanta se duce dupa cateva spalari si arata foarte dragut.
2. Daca ai parul de culoare mai inchisa te sfatuiesc sa decolorezi parul pe care vrei sa aplici culoar e ca sa iasa mai bine in evidenta.
3.Mod de aplicare : inainte sa aplici culoarea pe suvite cel mai bine este sa le uzi cu apa si apoi sa aplici albastrui de metil sau alta culoare.Trebuie sa stai in jur de 20 de minute cu substanta pe par.
Sper ca ti-am fost de ajutor :*:*:*

| IoanaIo a răspuns (pentru Kitteny):

În cât timp se decolorează adică nu mai este culoare pe păr, de exemplu : albastru de metil?

| Kitteny a răspuns (pentru IoanaIo):

Dupa cateva spalari..In medie 3-4. Oricum la fiecare spalare isi pierde din intensitate. happy