| TnCristinaa a întrebat:

A incercat cineva vreun tratament pentru crestere sau impotriva caderii parului? Ce anume? Dau Funda! (ceva ce ati incercat si a dat rezultate)

7 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Hei!
Si eu am avut mari probleme cu caderea parului si astfel am ajuns la dermatolog la recomandarea caruia am urmat tratamentul asta:
- 7 zile - Diprosalic (solutie)
- 7 zile (in continuare) - Elocom (solutie)
- 1 luna - Alopexy 2%
- 1 luna - Alpecin Fresh, am urmat tratamentul complet de 2 ori - deci in total 5 luni si parul mi s-a si indesit si nici nu mai cadea.
Daca tu nu ai o problema serioasa cu caderea parului, poti folosi doar Alopexy sau poti ramane pe produse naturiste, adica sa-ti iei de la farmacie niste omega 3 (pastile), eventual niste vitamine speciale pentru par si unghii si sa iti faci saptamanal binecunoscuta masca cu galbenus de ou, vitamina A, E (ambele le gasesti la farmacie), ulei de ricin, de cocos, de avocado. E perfecta pentru par! Sper ca te-am ajutat.

| MihaelaDart a răspuns:

Un tratament natural isi va face efectul mai greu, in timp, efectele se vor vedea abia dupa cele 10 sedinte constant facute.
Uleiul de masline este foarte bun pentru prevenirea caderii parului, intarirea radacinii, stralucire si hidratare.
Ca si sampon tratament, daca doresti sa vezi efectele mai rapide, ia-ti de la Klorane cu chinina https://www.catena.ro/......-b6-400ml. Pretul variaza de la magazin la magazin cat si pe net la fel, in schimb da rezultate de la a 2a folosire. Eu l-am folosit de foarte multe ori cand imi pica parul, cel mai mult in perioada toamnei, de altfel recomand acest produs.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Uleiul de ricin este eficient daca vrei sa creasca mai repede... Mie mi se pare foarte enervant sa am ulei in par si il folosesc destul de rar.
Impotriva caderii parului mie mi se pare foarte eficient samponul de la l'oreal - elseve arginine x3 light. Il folosesc si parul meu se impaca binisor cu el. Mai utilizez si un balsam de la Schwarzkopf - Gliss hair repair dar asta e mai mult pentru parul deteriorat decat pentru cadere. In orice caz, cu aceste 2 produse, parul meu se impaca destul de bine. Nu mai cade asa mult, e mai stralucitor si rezistent.
Sa stii ca parul cade si din cauza expunerii indelungate la soare, folosirii excesive a aparatelor electrice de coafat gen placa sau ondulator, vopsire in conditii necorespunzatoare, alimentatie proasta, menstruatie, stres, menopauza.
Sper ca am ajutat.

| TnCristinaa explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc mult! Si in legatura cu vopsitul..ai incercat? Daca da. a fost afectat rau parul?

| AnonimaOk a răspuns:

Acum vreo 6 ani mi-am facut suvite blonde si mi se parea din ce in ce mai degradat. Am schimbat destul de multe produse de par pana sa gasesc ceva bun.
De 2 ani ani imi vopsesc parul integral roscat. Cred ca si marca vopselei a contat mult. Acum folosesc syoss. Am o prietena care lucreaza la salon si mi-a spus ca se gasesc diverse chestii pentru a proteja parul vopsit si degradat si m-a sfatuit sa merg pe schwarzkopf. Se pare ca a avut dreptate. Am observat dupa vreo 2 saptamani ca parul meu nu mai e asa incurcat, nu mai cade asa mult.
Conteaza si ce varsta ai. In adolescenta hormonii isi fac de cap si se intampla sa ai momente in care sa cada incontrolabil parul, sa se ingroase repede. Tunde-te la varfuri la 6 luni ca parul sa se regenereze si sa ii stimulezi cresterea.

| pisicuta123456789 a răspuns:

Foloseste ulei de ricin! funda?

| mishairy a răspuns:

Salut. La mine a dat rezultate, dupa primele 3-4 spalari deja nu mai pica asa mult si pana am terminat sticla de 500 ml laughing) deja parul arata foarte bine. Poti incerca.