| Simonaaaaa a întrebat:

Hei TPU, intrebare pentru fete. Mia luat mama acum cateva zile ulei de ricin si nu stiu cum sa-l folosesc. Ea a zis ca trebuie sa il amestec cu ceva ca nu e un asa simplu. Eu am parul un pic ca uscat si vreau sa-l fac mai sanatos. Cum se foloseste? Se da pe paruil ud sau uscat? Simplu sau amestecat cu ceva? Cat trebuie sa-l las? Voi cum lati folosit? Da rezultate?

3 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Il poti folosi fie simplu, fie combinat. eu il foloseam combinat cu alte uleiuri: de masline, de cocos, de mango, de argan sau cu miere, zeama de lamaie si ou. il intinzi pe lungimea firului de par si uleiul pe radacini dupa care masezi. se presupune ca stimuleaza cresterea parului. funda?

| AndraNicoleta a răspuns:

Eu il folosesc in combinatie cu ulei de masline si cu cateva picaturi de zeama de lamaie. Il aplic pe toata lungimea firului de par uscat si il las sa actioneze minim 2 ore, dupa care imi spal parul normal si il dau cu putin mai mult balsam decat in mod normal.
Iti poti aplica acest tratament de 2-3 ori pe saptamana, nu mai mult pentru ca ti se va ingrasa parul.

| bombonica22 a răspuns:

Buna Simona, Il poti folosi simplu adica fara nimic este acelasi efect si da se aplica pe parul ud.
Ori poti adauga tu ulei de masline, zeama de lamaie, galbenus de ou.
Uleiul de ricin se aplica maxim 1-2 ori pe saptamana mai mult nu!
Buna
Eu il foloseam cu 3-4 ore inainte de a ma spala pe cap.
Puneam pe un disc demacheant cateva picaturi de ulei si frecam pe toata pielea capului astfel incat sa patrunda in piele si sa fie peste tot, cand aveam impresia ca nu mai am ulei pe discheta mai puneam cateva picaturi.
Am renunat la acel ulei de recin pentru ca ingrasa foarte foarte tare parul, si parul meu era si fara ulei gras.
Ps. Sa te speli foarte bine pe cap dupa ce te-ai dat cu ulei, ca altfel o sa iti ramana in par si o sa arate destul de inestetic.
Succes!