| Loveyourself a întrebat:

Mi-am decolorat parul cu miere de albine de vreo 2 ori, credeți sau nu chiar merge laughing pe lungimea parului e un blond auriu frumos iar la rădăcina, e cumva un saten deschis, ținând cont ca parul meu este un Saten închis plictisitor. Întrebarea mea este, dacă ar fi sa ma vopsesc blonda de tot, cam tot așa Mi-ar distruge vopseaua parul? Ar prinde mai ușor dacă m-aș vopsi și as evita decolorarea pentru ca blondul la care as vrea sa ajung eu ar fi aproape alb, sau cel puțin platinat. Mulțumesc frumos!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice vopsea degradeaza firul de par, vopseaua distruge partial sau total pigmentul firului de par si procesul asta n-are cum sa fie bland pentru sanatatea parului. Unele vopsele blonde vin cu un plic de pudra decoloranta. Ca sa mentii parul perfect e nevoie de multa munca, eu as opta pentru un ombre ca sa nu-ti bati capul cu radacina care este foarte inestetica atunci cand creste, dar alegerea iti apartine.

Ai putea sa te mai decolorezi o data cu miere ca sa-ti prinda mai bine vopseaua.

Dupa vopsire foloseste masti cu uleiuri ( de masline, ricin, argan, jojoba, cocos, avocado etc ) pe care le lasi in par cat mai multe ore ca sa-ti hranesti parul si sa nu fie uscat. Eu nu recomand balsamurile si mastile din comert pentru ca au tot felul de ingrediente care mai mult rau fac decat bine.

| Loveyourself explică (pentru anonim_4396):

Da am înțeles, dar cred ca ai auzit și ttu de multe ori ca parul închis se distruge mult mai mult decât cel mai deschis, eu asta voiam sa știu. Dacă mi-l deschid întâi cu miere, el fiind închis n-o sa fie mai ușor pentru el puțin? Știu ca cele închise la culoare au de trecut prin etapa aia de galben pui, dacă al meu e deja deschis nu ar trebui să-mi pun problema de o decolorare nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Loveyourself):

Pai la asta ma refeream si eu, sa te mai decolorezi o data cu miere (sau de cate ori poti/ai rabdare ) pana ajungi la o nuanta mai deschisa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu folosești balsam?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, am avut o perioada cand il foloseam cu sfintenie (imi spalam zilnic parul deci aplicam si balsamul la fiecare spalare ) si se uscase parul in ultimul hal. N-am mai folosit de un an balsam si parul meu e sanatos acum, nu l-am mai tuns de un an si n-am varfuri despicate. N-am rabdarea necesara sa cercetez piata ca sa gasesc un balsam cu ingrediente ok si la un pret bun, uleiurile sunt suficiente pentru mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosești uleiuri în loc de balsam?
Și cum ai ajuns la performanța de îți spălai părul zi de zi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar foarte rar, cand am chef sa stau cu el mai multe ore.
N-am avut de ales, il aveam extrem de gras si orice sampon foloseam nu-mi tinea parul curat. Acum sta curat 4 zile dar daca trebuie sa ies doua zile consecutiv il spal pentru fiecare zi, am ramas cu un pitic pe creier. Ma simt eu mai bine cand stiu ca e proaspat spalat. big grinlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E un fel de baggy method ce faci tu?

| Viitorulapropiat a răspuns:

Depinde de vopseaua pe care o folosesti si de calitatea ei.In general, ti-ar putea arde parul.De ce vrei sa te faci blonda? Personal imi plac mai mult satenele, sunt mai atragatoare.