| LauraPop1999 a întrebat:

Hei TPU, pana acum mi-am ros unghiile si acum mi le-am lasat sa creasca.Au crescut destul de mult dar sunt foarte moi si se rup.Imi vine tot timpul sa le rod si le bag in gura,dar ma abtin.Ce pot sa folosesc ca sa le intaresc?(vreau metode naturale,sa le fac eu acasa).Am auzit ca zeama de lamaie este o metoda foarte eficienta. Funda+vot celui mai folositor raspuns happy P.S. scuzati categoria, dar e cea mai vizitata big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna solutie pentru a-ti intari unghiile este sa le dai cu zeama de lamaie. Da-ti pe fiecare unghie in parte, asteapta sa se usuce, iar apoi imediat da-le pe fiecare cu ulei de masline. Foloseste tampoane diferite pentru lamaie/uleiul de masline si repeta tratamentul cam o data la 2 zile. In scurt timp vei vedea diferenta!

O zi placuta!

| LauraPop1999 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,si cat trebuie sa le las pe unghii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LauraPop1999):

Cateva minute sunt de ajuns.

Daca vrei sa-ti spun mai multe despre asta, uite.

Exista multe metode si multe bune si la fel de multe mai putin bune. Daca vrei sa cumperi ceva, exista un intaritor de la farmec, de fapt o solutie, care e foarte buna. In plus daca iei calciu, unghiile moi pot avea drept cauza o lipsa de calciu dar si de vitamine.(trebuie sa ai o alimentatie sanatoase din care sa nu lipseasca galbenusul de ou, carnea, legumele si fructele, cerealele integrale, lactatele)
Daca problema ta persista de mai mult timp atunci ar fi cazul ca in gospodarie sa folosesti manusi de menaj, ma refer in special atunci cand utilizezi detartranti, detergenti sau hipoclorit de sodiu) deoarece ataca atat pielea cat si unghiile. Daca unghiile nu au stralucire s-ar putea sa fie vorba de o anemie sau chiar o boala de ficat. Daca pe suprafata unghiilor observi niste pete albicioase atunci ai o lipsa de zinc in organism. (zincul se afla in alimente ca: stridii, galbenus, carne rosie, linte, fasole verde, paine intergrala, mazare)
Daca totusi, dupa tratament, unghiile raman tot moi si se rup, atunci ar fi mai bine sa consulti un doctor.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu happy

6 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Ia suplimente de biotina, acidul din lamaie cred ca le va inmuia mai tare

| Florenta16 a răspuns:

Cu aceiasi problema ma confrunt si eu. Le-am ros intr-un timp din carne, apoi le-am lasat sa creasca, si la simpla atingere de ceva, sau daca voiam sa le rup un colt, se rupeau cu totul. Presupun ca ai probleme si cu exfolierea unghiei. Eu folosesc tratament de unghii de la Oriflame, si sa stii ca a fost foarte eficient. Ba chiar pe langa acela, seara inainte de culcare, si dimineata inainte sa plec la scoala, ma dau cu putina crema pe degete sa le inmoaie pielea din jur. Problema este ca avem unghiile moi si pentru ca nu mancam lactate:oua, lapte, branza.
Sper ca ti-a folosit la ceva happy

| SaschaM a răspuns:

Nu-ti trebuie calciu, zeama de lamaie sau lacuri protectoare si tratamente. Trebuie doar sa citesti articolul asta si sa aplici sfaturile de acolo http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html

| Adinusshh a răspuns:

Hei, si eu am fost in aceasta situatie... odata ce te obiesnuiesti cu acest ''sport'' sa zicem, este foarte, foarte greu sa te abtii, eu te sfatuiesc sa iei calciu si din cand in cand sa iti faci unghiile cu un lac protector. pe mine personal m-a ajutat foarte mult, dar acum, din pacate iar m-am apucat de acest ''sport'', hm..eu sper ca ti-am fost de folos big grin :*